Polityka Społeczna


24,5 tys. nowych miejsc opieki dla najmłodszych

Dodano: 19 lutego 2018

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wręczono promesy dot. dofinansowania w ramach programu „Maluch+” 2018 dla przedstawicieli samorządów 5 województw: mazowieckiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i łódzkiego.  

– Polityka rodzinna nie jest skupiona tylko w naszym ministerstwie, potrzebna jest dobra współpraca z samorządami. Musimy przygotować wachlarz ofert dla rodziny, w tym dobrą ofertę opieki nad maluchami” – mówiła podczas uroczystości minister Elżbieta Rafalska. Minister Rafalska podkreśliła, że gminy chcąc zatrzymać rodziny u siebie muszą rozwijać usługi na miejscu i dać rodzinom możliwość wyboru.

W ramach programu „Maluch+” przeznaczono aż 450 mln złotych rocznie na miejsca opieki dla najmłodszych. To trzy razy więcej niż w latach poprzednich. Dzięki tym środkom może powstać blisko 25 tysięcy miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, a blisko 56 tysięcy już istniejących miejsc dostanie dofinansowanie.

Spośród wszystkich gmin, na terenie których tworzone są miejsce w ramach tegorocznego programu Maluch+, 79%, to jest 356 gmin, to gminy małe, z liczbą mieszkańców poniżej 40 tys.

W tych gminach utworzonych zostanie 463 instytucje (49% wszystkich tworzonych instytucji) na 11 454 miejsca (47% wszystkich tworzonych miejsc). Dofinansowanie wyniesie 148,7 mln zł (52% wszystkich środków na moduły tworzeniowe), z tego 144,8 mln zł (52% środków na tworzenie w tych modułach) na tworzenie miejsc i 3,9 mln zł (39% środków na funkcjonowanie tych miejsc).

Wysokość zaoferowanego dofinansowania została uzależniona między innymi od liczby utworzonych lub funkcjonujących miejsc opieki oraz statusu podmiotu ubiegającego się o środki. W przypadku utworzenia miejsc opieki przez gminy, w których nie funkcjonują takie miejsca, jest to nawet 80% wartości projektu. Co ważne, w odniesieniu do ponoszonych właśnie przez gminy wydatków na funkcjonowanie miejsc opieki nie został określony limit dofinansowania.

Tegoroczna edycja programu Maluch+ została podzielona na 4 zasadnicze moduły, a pierwszy z nich – na dwa mniejsze. Wyniki konkursu dostępne są na stronie Ministerstwa.

Przyjęty przez parlament w lipcu 2017 r. pakiet dla rodzin wprowadził zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3. W praktyce chodzi o szereg ułatwień w zakładaniu i prowadzeniu żłobków, co dla podmiotów prowadzących takie placówki oznacza zwiększenie pewności inwestycyjnej. Więcej o tym można przeczytać tutaj.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...