Polityka Społeczna


15 maja – Światowy Dzień Rodziny

Dodano: 07 maja 2012

Dom, ognisko, wspólny obiad,  wakacyjne wyjazdy, razem spędzane święta, pomoc w chorobie lub po prostu miłość. Oto kilka przykładowych skojarzeń ze słowem rodzina.
Wypadający 15 maja Międzynarodowy Dzień Rodziny może okazać się szansą na to, aby odrobinę zwolnić i zastanowić się, co jest w życiu najważniejsze. Rodzina, czy praca? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jednak w otoczeniu bliskich osób każdy sukces przeżywamy pełniej. Rodzina jest bowiem podstawową jednostką społeczną i jednocześnie jedną z najważniejszych wartości. W niej otrzymujemy bezpieczeństwo, czułość i ciepło. To dzięki rodzinie stajemy się przyzwoitymi ludźmi. Rodzina to miłość, a miłość to życie.


Rodzina boryka się jednak z wieloma problemami.
Ktoś kto zapyta – “a cóż to za problemy” jest kompletnym ignorantem. Rodzina jako najmniejsza komórka społeczna boryka się z tysiącami mniejszych i większych kłopotów. Do tych najważniejszych i najtrudniejszych z pewnością należy alkoholizm i przemoc w rodzinie. Przemoc fizyczna i psychiczna. Na pewno trzeba tu zaliczyć także wiele problemów opiekuńczych, wychowawczych jak i moralnych.  Nie do pominięcia są także problemy ekonomiczne.
Te problemy dotyczą każdego z nas. Każdy ma w domu swój mały świat. Dlatego może właśnie tego dnia warto szczególnie przyjrzeć się temu, co mamy, co chcemy mieć, tego czy i co można naprawić, i jak radzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach. Jak pomóc sobie, jak pomóc dzieciom i jak sprawić, by rodzina była prawdziwą rodziną, a nie tylko grupą osób z definicji. Może warto tego dnia poświęcić więcej czasu na spokojną rozmowę, określenie wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Może warto okazać sobie więcej ciepła i uczucia – nie dlatego, że tak wypada, ale dlatego, że tak rzadko to robimy. Może warto właśnie tego dnia spędzić więcej czasu z najbliższymi i przypomnieć sobie, co to znaczy BYĆ RODZINĄ.
Nasz wielki rodak – Błogosławiony Jan Paweł II mawiał: “Rodzina powinna być przedmiotem szczególnej troski, wyrasta ona bowiem z sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety, którzy odkryli w sobie wspólne powołanie do życia małżeńskiego i rodzicielskiego”.
Wiele państw przyjęło strategie zorientowane na rodzinę, opracowało programy pomocy finansowej, wprowadziło zasiłki na dzieci i ulgi podatkowe. Prowadzone są także programy ochrony socjalnej dla rodzin wrażliwych społecznie. Ekspansja polityki dążącej do poprawy stanu edukacji i wyżywienia dzieci, pomaga skończyć z błędnym kołem ubóstwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin okażmy swoje wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci i młodzież oraz opiekujących się osobami starszymi. Rodziny tworzą silne wspólnoty oparte na tolerancji i godności dla wszystkich ludzi.

15 maja święto Rodziny

Opublikował: m.kubel Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...