Polityka Społeczna


Zadbajmy o zdrowie seniorów

Dodano: 01 października 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia, a także eksperci z dziedziny usług medycznych, ratownictwa, fizjoterapii, usług opieki dla osób starszych, geriatrii, gerontologii, organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych oraz edukacji dzieci i młodzieży w zakresie procesu starzenia, debatowali o wyzwaniach związanych z rozwojem  usług opiekuńczych i medycznych dla osób starszych.

– Zarówno ja, jak i minister zdrowia jesteśmy lekarzami. Dlatego doskonale wiemy jak ważna jest opieka medyczna osób starszych – w ośrodkach medycznych, ale także w domu – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, otwierając konferencję.

Obaj ministrowie zgodnie stwierdzili, że działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia powinny się przenikać, bo wzajemnie na siebie wpływają.

– Ministrowi Zdrowia zależy na zwiększaniu zatrudnienia w służbach medycznych, Ministrowi Pracy na zatrzymaniu emigrujących na Zachód opiekunów medycznych. Dlatego też tylko wspólnymi siłami możemy zmienić obecną sytuację na rynku usług medycznych – powiedział Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Spraw Społecznych Szwecji oraz Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Niemczech zwracali uwagę na potrzebę długofalowych działań, które pozwalają na łączenie inicjatyw rządowych z potencjałem organizacji pozarządowych działających w obszarze opieki nad seniorami.

Uczestnicy  dyskusji  panelowych podkreślali znaczenie rosnącego zapotrzebowania na usług opiekuńcze jako szansy na rozwój rynku pracy czego oczekują potencjalni pracodawcy i pracownicy.

Konferencja „Rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób starszych” odbyła się w ramach projektu „Strategia rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. W kolejnych fazach projektu zostanie utworzona platforma internetowa ułatwiająca wymianę doświadczeń oraz zawierająca bazę danych użytecznych dla pracodawców i pracowników w sektorze usług medyczno-opiekuńczych.

Źródło: MPiPS

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...