Polityka Społeczna


Wycieczka z „Promykiem”

Dodano: 04 sierpnia 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

IMG_8181

Stowarzyszenie „Promyk” w Grudziądzu w dniu 25 lipca br. zorganizowało jednodniową bezpłatną wycieczkę do Wenecji, Żnina i Biskupina dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Na wycieczkę zaproszonych zostało 50 osób i wszystkie ochoczo dotarły na miejsce zbiórki, żeby przeżyć kolejną przygodę, poznać urokliwe, historyczne miejsca naszego kraju. Autokar wyjeżdżał z Grudziądza w pochmurną pogodę, ale i tak to nie zepsuło uczestnikom humorów.

 

 

1

 

IMG_8123

Trochę z niepokojem spoglądali w niebo, ale mieli nadzieję, że będzie, jak co roku ładna pogoda. Zanim autokar dotarł do Wenecji, wyszło słońce i zrobiło się gorąco. Na początku wraz z przewodnikiem uczestnicy zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej. Była to wielka frajda dla najmłodszych uczestników wycieczki, których w tym roku było bardzo dużo. Mieli możliwość wchodzenia na wagony i dotykania innych cennych eksponatów.  Następnie zwiedzili średniowieczne ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego oraz średniowieczne machiny oblężnicze.  Kolejną niezapomnianą atrakcją dla dzieci był przejazd kolejką wąskotorową, która jest najpopularniejszym środkiem lokomocji łączącym atrakcyjne turystycznie miejscowości Żnin, Wenecję, Biskupin i Gąsawę.

IMG_8168

IMG_8197

W końcu nadszedł czas na zwiedzanie Biskupina. Wycieczkowicze przeszli przez drewniany most ponad torami kolejki wąskotorowej i dotarli do części rezerwatu, która przeniosła ich do epoki kamienia. W czasie zwiedzania widzieli oczko wodne zwane „źródełkiem”, osiedle ludności kultury łużyckiej, rekonstrukcje wioski wczesnopiastowskiej, później udali się do pawilonu muzealnego, gdzie oglądali wystawy poświęcone badaniom wykopaliskowym w Biskupinie i okolicy. Ostatnim obiektem spotkanym na ich drodze była chata pałucka z drugiej połowy XVIII wieku. W czasie wolnym uczestnicy wycieczki dokonywali zakupu pamiątek. Zwiedzanie tego miejsca zakończyło się pysznym dwudaniowym obiadem. Na zakończenie tego radosnego dnia zaplanowane było jeszcze odwiedzenie miasta Żnina, jednak w trakcie podróży lunął deszcz i zerwała się wichura. Uczestnicy wycieczki nie byli przygotowani na taką pogodę, więc ze względów zdrowotnych zrezygnowali ze zwiedzania rynku i zadecydowali, że chcą do Grudziądza. W drodze powrotnej autokar wypełniły śpiewy, opowieści i radość. Podczas postoju za Bydgoszczą ponownie wyszło słońce i przez godzinę dzieci biegały, jadły lody, pozowały do zdjęć i oczywiście starym zwyczajem snuły plany na przyszłoroczną wycieczkę.

Jolanta Gudera 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...