Polityka Społeczna


Wybory bez barier !

Dodano: 16 października 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

5 milionów głosów może zmienić wszystko!

Wybory bez barier

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpoczęli kampanię informacyjną Wybory bez barier. Jej celem jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w wyborach parlamentarnych 25 października br. oraz poinformowanie ich o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych.

W Polsce jest blisko 5 milionów osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2% ludności kraju. To ogromna grupa obywateli, która powinna czynnie uczestniczyć we współtworzeniu polskiej demokracji i decydować o tym, kto będzie ich reprezentował w Sejmie i Senacie RP przez najbliższe cztery lata. Znowelizowany w 2011 r. Kodeks wyborczy zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością m.in. możliwość głosowania przez pełnomocnika lub za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille’a. Ponadto obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością. Niestety, mimo tak wielu funkcjonujących ułatwień duża część spośród nich nie korzysta z możliwości oddania głosu.

–  Kampania „Wybory bez barier” nie jest pierwszą tego typu inicjatywą upowszechniającą pozytywne postawy społeczne i zachęcającą osoby niepełnosprawne do udziału w wyborach. Tak jak w latach ubiegłych, tak i teraz Fundusz angażuje się w tego rodzaju kampanie społeczne – powiedziała Teresa Hernik, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  • Wybory są dla każdego z nas ważnym wydarzeniem. Ta kampania ma nie tylko zachęcić do tego, aby pójść na głosowanie czy pokazać jakie rozwiązania ułatwiają w nich udział, ale także przypomnieć o gwarancji dostępności wyborów dla wszystkich – powiedział Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepeł
  • Integracja brała czynny udział przy zmianie Kodeksu wyborczego w 2011 r., który oprócz uporządkowania istniejących już przepisów wprowadził także szereg istotnych, nowych rozwiązań skierowanych do wyborców z niepełnosprawnością. Dla mnie, jako prezesa Integracji, która od ponad 20 lat działa w Polsce, najważniejsze w kontekście wyborów jest to, że obecnie każdy wyborca z niepełnosprawnością może głosować, bo ma wiele różnych mechanizmów, które ułatwiają mu spełnienie obywatelskiego obowią Wobec tego nikt od głosowania nie powinien się uchylać. Dlatego apeluję: Wykorzystajcie siłę swojego głosu, bo 5 mln głosów może zmienić wszystko! – powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

„5 milionów głosów może zmienić wszystko” to hasło przewodnie kampanii „Wybory bez barier” przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Celem kampanii jest zachęcenie wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych i poinformowanie ich o udogodnieniach, dzięki którym mogą oddać głos.

Kampania „Wybory bez barier” ma charakter ogólnopolski. W ramach kampanii przygotowane zostały: spoty radiowe i telewizyjne, animacje instruktażowe na temat udogodnień wyborczych, multimedialny informator wyborczy oraz w pełni dostępna strona internetowa (www.wyborybezbarier.org). Wszystkie te materiały mają zachęcić wyborców z niepełnosprawnością do udziału w zbliżających się wyborach, a także nakłonić ich bliskich do udzielenia pomocy przy głosowaniu.

Organizatorzy kampanii dostarczyli do wszystkich gmin w Polsce unikatowy pakiet informacyjny dla urzędników samorządów lokalnych organizujących wybory. Składa się on z „Informatora” i publikacji „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Urzędnicy znajdą w tym pakiecie szereg praktycznych informacji, porad i wskazówek. Materiały te mają wpłynąć na urzędników, aby w odpowiedni sposób pomogli wyborcom z niepełnosprawnością spełnić ich obywatelski obowiązek.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji będzie informowało o kampanii „Wybory bez barier” na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz stronie internetowej www.integracja.org, a także na Facebooku i Twitterze. Kampania potrwa do 24 października br.

Kampania informacyjna „Wybory bez barier” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji na stronie www.wyborybezbarier.org

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...