Polityka Społeczna


Wsparcie dla poszkodowanych przez nawałnice

Dodano: 21 sierpnia 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
– Konieczne jest udzielenie wszystkim poszkodowanym przez nawałnice kompletnej i szybkiej pomocy i wsparcia – mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Rodziny, które nierzadko utraciły cały dobytek, nie powinny pozostać osamotnione.
W ocenie minister Rafalskiej mamy już za sobą etap zagrożenia życia, obecnie są usuwane szkody i szacowane straty, a przed nami odbudowa zniszczonych domów. – Wystąpiliśmy do władz lokalnych o dobrą współpracę i podjęcie działań, wspierających rodziny – powiedziała minister.
Wśród niezbędnych działań znajduje się mi.in. opieka nad dziećmi, których rodzice są zajęci usuwaniem zniszczeń i zwiększenie zakresu usług opiekuńczych dla starszych lub niesamodzielnych osób – mogą one zostać czasowo umieszczone w ośrodkach wsparcia.
– Bardzo ważne jest udzielanie pomocy psychologicznej i zapewnienie dostępu do informacji, z jakich form wsparcia mogą skorzystać potrzebujący – podkreśliła minister Rafalska.
Do pomocy włączyły się także Ochotnicze Hufce Pracy, które dysponują sprzętem ciężkim i operatorami oraz bazami noclegowymi. Oferują także bezpłatnie miejsca noclegowe i wyżywienie. Gminy mogą ubiegać się o dodatkowe środki z rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie w formie m.in. robót publicznych czy prac społecznie użytecznych, jeśli będą one związane z usuwaniem skutków nawałnic.
– Zwróciliśmy się także z prośbą do samorządów, o ułatwianie, na przykład przez organizację mobilnych punktów, składania wniosków o świadczenie z Programu „Rodzina 500 plus” – mówiła  minister. Przypomniała także, że jeszcze w sierpniu ruszają dostawy pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017.
Wiceminister Elżbieta Bojanowska zapewniła, że pieniądze na wypłacanie dodatkowych zasiłków okresowych w wysokości 6 tys. zł są już na kontach wszystkich samorządów. Do poszkodowanych województw trafi jeszcze w tym miesiącu 500 ton żywności. Od początku roku szkolnego będzie także możliwość wydawania dodatkowych posiłków w ramach dożywiania – dyrektorzy szkół mogą zakwalifikować do tego do 20 proc. dzieci bez przeprowadzania wywiadu środowiskowego.
– W szczególnie trudnej sytuacji są osoby niepełnosprawne, starsze, chore lub niesamodzielne. – Chcemy, by dostały one dodatkowe wsparcie ze środków PFRON – zadeklarowała prezes zarządu Funduszu Dorota Habich. Będzie temu służył specjalny program.
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...