Polityka Społeczna


Witaj szkoło !

Dodano: 03 września 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

We wtorek przystąpiło do nauki 4,9 miliona uczniów. W nowy rok szkolny weszło także 650 tys. nauczycieli. Około 611 tys. uczniów rozpoczęło naukę w I klasach szkół podstawowych, wśród nich jest ponad 381 tys. sześciolatków.

Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczęli naukę są drugim rocznikiem dzieci uczących się z przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej darmowego podręcznika „Nasz elementarz”. Podręcznik ten z założenia ma być wieloletni. Książki te są własnością szkoły udostępnianą uczniom, mają posłużyć co najmniej trzem rocznikom. MEN przygotował też podręcznik dla II klas pt. „Nasza szkoła”.

1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich. Są one urodzone w 2009 roku. W ubiegłym roku obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków. Obok dwóch najmłodszych roczników uczniów szkół podstawowych prawo do korzystania z bezpłatnych książek od września mają uczniowie klas IV szkół podstawowych i I klas gimnazjów.

Od nowego roku szkolnego wchodzą też w życie przepisy, zgodnie z którymi prawo do wychowania przedszkolnego mają wszystkie czterolatki; oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce w edukacji przedszkolnej dla każdego dziecka 4-letniego, którego rodzice będą tego chcieli.

Nowy rok szkolny może oznaczać też protesty nauczycieli. Rok 2015 jest bowiem trzecim z rzędu rokiem, w którym nie dostaną oni podwyżek. Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. (w zależności od ich stopnia awansu zawodowego od 83 zł do 114 zł). Stan ten nie podoba się związkom zawodowym. Domagają się one zwiększenia nakładów na edukacje, w tym podwyżek dla nauczycieli.

Źródło: serwis prasowy Związku Powiatów Polskich

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...