Polityka Społeczna


Większa ilość ośrodków egzaminacyjnych

Dodano: 23 listopada 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii A i B może być przeprowadzany nie tylko w miastach na prawach powiatu, ale we wszystkich miastach prezydenckich.

Taką zmianę przewiduje przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Dokument rozszerza krąg miast, w których możliwe jest zdawanie egzaminów na prawo jazdy na wszystkie miasta prezydenckie.

Obecnie można zdawać egzamin na prawo jazdy jedynie w miastach na prawach powiatu. Z racji na przyjęte w 1998 r. kryterium uzyskania praw powiatu (była stolica województwa) miasta na prawach powiatu często liczą mniej mieszkańców niż miasta pozbawione tego statusu. Przykładem jest liczące 45 tys. mieszkańców Krosno posiadające prawa powiatu, w którym możliwe jest zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Tymczasem możliwości takiej nie mają mieszkańcy znacznie większego Ełku, Inowrocławia, czy Głogowa.

„W miastach liczących przeciętnie ok. 60-70 tysięcy mieszkańców występują właściwe układy komunikacyjne – istnieją duże ronda, przebiegają przez nie drogi krajowe, występują ulice złożone z kilku pasów ruchu. W wielu z tych miast jeszcze w latach 90-tych przeprowadzane były egzaminy na prawo jazdy” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak twierdzą jego autorzy, zaproponowane w dokumencie rozwiązania zmniejszą korki i natłok samochodów szkół jazdy na ulicach miast, w których istnieją obecnie ośrodki ruchu drogowego.
Z drugiej strony projekt ten wpłynie korzystnie na dostępność do egzaminu na prawo jazdy dla mieszkańców miast 50-70 tysięcznych, ale też dla mieszkańców sąsiednich gmin wiejskich, dla których miasta, których dotyczy proponowany projekt ustawy, pełnią funkcję subregionalną. Według autorów nowelizacji, proponowane zmiany są korzystne dla obywateli, bo zdecydowanie ułatwiają dostęp do uzyskania prawa jazdy, m.in. poprzez skrócenie długiego obecnie czasu oczekiwania na egzamin.

Z opracowania przygotowanego przez Biuro Analiz Sejmowych wynika, że w Polsce istnieje ograniczona w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej dostępność mieszkańców do ośrodków zdawania egzaminów na prawo jazdy. Jeden ośrodek egzaminacyjny dostępny jest:

  • w Holandii dla 300 tys. mieszkańców,
  • w Portugalii dla 320 tys. mieszkańców,
  • w Wielkiej Brytanii dla 150 tys. mieszkańców (praktyczny),
  • w Estonii dla 76 tys. mieszkańców,
  • w Irlandii dla 90 tys. mieszkańców.

W Polsce jeden ośrodek egzaminacyjny obsługuje ok. 700 tys. mieszkańców. Największa liczba mieszkańców przypadająca na 1 punkt egzaminowania występuje w województwie świętokrzyskim: 1,270 tys. mieszkańców. Ustawa nie pociąga za sobą negatywnych skutków finansowych dla budżetu państwa. Niemożliwe jest jednak precyzyjne wyliczenie skutków finansowych projektu ustawy dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: serwis prasowy Sejmu RP
Opracował Mariusz Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...