Polityka Społeczna


Wędkę czy rybę ?

Dodano: 22 maja 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Grudziądz postawił na gęsi

Dobre praktyki – Grudziądz woj. kujawsko-pomorskie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grudziądzu już po raz dziewiąty realizuje program pod nazwą „Zielona Gęś w Krainie Białego Puchu nad Wisłą – Rodaki – bis”. Program ten jest jednym ze sposobów realizowanych w naszej gminie radzenia sobie z biedą na wsi. Ma on na celu wyzwalanie własnych pokładów możliwości i aktywności w zabezpieczaniu najpilniejszych potrzeb życiowych w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, ale mających choćby minimalną możliwość realizacji programu.

W 2003 roku nawiązaliśmy kontakt z pomysłodawczynią tego programu ( Panią Haliną Ladoń – realizatorką programu we wsi Rodaki w gminie Klucze w woj. Małopolskim ) i za jej zgodą oraz pomocą przenieśliśmy ten program na teren naszej gminy.

Gęsi w projekcie pomocowym.

foto. GOPS Grudziądz.

Program polega na przekazaniu materiału hodowlanego (czyli piskląt – przyp. red.) z Zakładu Wylęgu Drobiu rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji (w szczególności bezrobotnym), posiadającym niewielki areał ziemi oraz warunki gwarantujące prawidłowy chów gęsi. Każda rodzina spełniająca te warunki i chętna do wzięcia udziału w programie otrzymuje bezpłatnie 10 małych gęsi i ma za zadanie je wyhodować dla własnych potrzeb. Pisklęta gęsi zakupuje ośrodek ze środków samorządowych przeznaczonych na pomoc. Rodziny mogą bezpłatnie korzystać ze specjalistycznego szkolenia dotyczącego prawidłowego chowu, karmienia, pozyskiwania puchu, czy też uzyskania informacji dotyczących ewentualnego zbytu mięsa, puchu, pierza. Szkolenie organizuje corocznie Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grudziądzu. Na zakończenie hodowli rodziny są zobowiązane opisać korzyści jakie rodzina osiągnęła biorąc udział w programie, co się udało, jakie były problemy, a co się nie udało.

Inicjatywa ta corocznie cieszy się dużym powodzeniem. Rodziny już wczesną wiosną zgłaszają się do swoich pracowników socjalnych, aby zgłosić chęć uczestnictwa w programie. Nie trzeba nikogo namawiać ani motywować, ponieważ rodziny już same widzą korzyści płynące z bycia beneficjentem tego programu. Również cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym ze względu na mobilizowanie klientów pomocy społecznej do „pomagania samym sobie”. Jest to sposób na zwiększenie dochodów rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z powodu bezrobocia, niskiego wykształcenia, choroby itd.

Po dziewięciu latach realizacji tego programu, możemy śmiało powiedzieć, że był to dobry pomysł, a jego efekty przerosły nasze oczekiwania. Teraz już możemy się pochwalić, że wykonujemy dobrą pracę, o której chcemy poinformować, by inni mogli także skorzystać z tego pomysłu.

Zdjęcia i materiał: specjalnie dla portalu politykaspoleczna.com – Jolanta Gudera GOPS Grudziądz

Informacji udzielał mgr Andrzej Janke – Kierownik GOPS

Organizator szkolenia: mgr inż. Zdzisław Kapuściarek – kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Grudziądzu

Szkoleniowcy: dr inż. Halina Bielińska – Instytut Zootechniki PIB oraz

mgr inż. Janusz Wojciechowski KPODR w Mikowie

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...