Polityka Społeczna


Wakacje przyjazne środowisku

Dodano: 26 czerwca 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Wakacje w otoczeniu przyrody cieszą się coraz większą popularnością. Obecność turystów w takich miejscach łączy się jednak z zagrożeniem dla cennych przyrodniczo obszarów, wynikającym m.in. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego, postępowania procesów erozyjnych, czy niepokojenia zwierząt. O czym zatem należy pamiętać planując urlop na łonie natury?

Ministerstwo Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”, przypomina na co, wyjeżdżając na wakacje, należy zwrócić uwagę, aby urlop był bezpieczny, przyjemny i co najważniejsze bliski naturze.

Wypoczywaj w czystym środowisku

Gdy jesteś w lesie, górach, nad morzem, czy w innym równie urokliwym miejscu zawsze pamiętaj, aby po sobie posprzątać.  Dla niektórych zwierząt porzucone torby plastikowe wyglądają jak pokarm i stanowią poważne zagrożenie. Żyłki wędkarskie zostawione w wodzie i na plaży są również śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Nie zaśmiecaj ich domu.

Segreguj

W całej Polsce od lipca 2017 r. będzie obowiązywał wspólny system segregacji odpadów. Pamiętaj, że im więcej ich posegregujesz, tym mniej odpadów trafi na wysypisko. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskanie surowców i przerobienie ich na nowe produkty. Czy wiesz, że z butelek plastikowych może powstać ciepły polar, czy pluszowy miś, który może za chwilę stać się ulubioną zabawką Twojego dziecka?

Nie porzucaj odpadów na dzikich wysypiskach

Składowanie odpadów na dzikich wysypiskach jest nielegalne i szkodliwe. Tworzywa sztuczne rozkładają się setki lat. Jednorazowa torebka foliowa rozkłada się 120 lat, opona samochodowa 300-500 lat, a plastikowa butelka nawet 1000 lat! Toksyny dostają się do gleby i wód gruntowych, a widok i odór dzikiego wysypiska skutecznie odbierze Tobie i Twojej rodzinie przyjemność z niedzielnego spaceru po lesie. Wywóz śmieci do lasu pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla krajobrazu, ekosystemu, kondycji fauny i flory. Zwiększona ilość biogazów na terenie dzikiego wysypiska może doprowadzić do jego zapłonu, a chorobotwórcze bakterie i grzyby mogą skazić wodę, którą pijesz.

Podziwiaj przyrodę z dystansu

Nie podchodź zbyt blisko do dzikich zwierząt i nie dotykaj ich, ponieważ szybko się denerwują w obecności ludzi. Nie dokarmiaj zwierząt, bo będą podchodzić bliżej ludzi i mogą stanowić zagrożenie. Rozbij namiot tam, gdzie nie będziesz niepokoić zwierząt wychowujących młode, ani nie uszkodzisz cennego ekosystemu. Jeśli znajdziesz młode, albo jaja zwierząt, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. Gdy się niepokoisz o odkryciu, zawiadom odpowiednie służby.

Odwiedzając Park Narodowy – przestrzegaj regulaminu

Wchodząc do parku narodowego pamiętaj, że jesteś tu gościem, który powinien dostosować się do zasad ustalanych przez gospodarzy. Poruszaj się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Pozwoli Ci to bezpiecznie zwiedzić teren parku, unikając zagrożenia ze strony niepokojonych zwierząt. Śmiecenie w parku to złamanie przepisów, zagrożone karą finansową. W parku narodowym nie wolno też niczego zrywać np. kwiatów, jagód, czy grzybów. Można natomiast do woli fotografować w celach niekomercyjnych. Zachowując się cicho, może uda Ci się zobaczyć mieszkające tam zwierzęta. Pamiętaj, aby zachować ostrożność i nie podchodzić do nich zbyt blisko. Na wyprawę zabierz ze sobą niezbędne numery telefonów do pracowników parku. Powiadom ich gdy zobaczysz ranne zwierzęta, ale nie udzielaj im pomocy samodzielnie.

Kupuj tylko legalne pamiątki

Niektóre pamiątki mogą okazać się najdroższymi, za jakie kiedykolwiek zapłaciłeś. Przewożenie przez granice m.in.: części koralowców i muszli, również w formie biżuterii, wielu gatunków orchidei, kaktusów, przedmiotów ze skóry gadów w tym butów i torebek, części ciała gatunków chronionych (w tym w postaci orientalnych leków) jest nielegalne i grożą za to kary. Nie kupuj żywych, dzikich zwierząt, to stymuluje nielegalny handel.

Wypróbuj produkty regionalne

Kupuj lokalnie, a poznasz w pełni kulturę i tradycję regionu, wspierając przy tym lokalne gospodarstwa oraz zachowanie bioróżnorodności. Wypróbuj produkty, które powstały w okolicy np. sezonowe owoce, sery czy miody. Poznaj potrawy charakterystyczne dla danego regionu np. dania z dziczyzny czy owoców leśnych. Na zakupy weź ze sobą torbę, którą możesz wielokrotnie wykorzystać.

Po bułki jedź rowerem lub idź pieszo

W ciągu godziny drzewo liściaste wytwarza 1200 litrów tlenu. W tym samym czasie samochód 6000 litrów tlenu zamienia w spaliny. Podczas urlopu unikaj jazdy samochodem na krótkich dystansach (np. do kiosku, po bułki). Zamiast zamykać się w samochodzie, wybierz rower lub spacer. Ciesz się przyrodą i świeżym powietrzem. Odpowiednia dawka tlenu poprawi koloryt Twojej cery i wprawi Cię w dobry nastrój.

Podczas wakacyjnych podróży po Polsce korzystaj efektywnie z zasobów, jakie oferuje Ci otaczająca przyroda. Zapewnij sobie i swojej rodzinie wakacje, które będą służyły nie tylko Wam, ale również środowisku.

Życzymy udanego wypoczynku!

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Kultura, Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...