Polityka Społeczna


Ujemny bilans demograficzny

Dodano: 13 maja 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Po przyroście ludności w latach 2008-2011, w ostatnich czterech latach liczba urodzeń spada.

Czwarty rok z rzędu maleje w Polsce liczba urodzeń i krajowi grozi zapaść demograficzna. 2013 to był najgorszy rok po II wojnie światowej. Ilość zgonów nad ilością urodzeń, ujemny bilans demograficzny wyniósł minus 15 tysięcy Polaków. Tak złego wyniku jeszcze nie było. Z szacunków Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale tego roku urodziło się ok. 90 tys. dzieci – to o prawie tysiąc mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W tym samym czasie wzrosła liczba zgonów. Zarejestrowano ich ok. 101 tys., a więc blisko 3,5 tys. więcej niż w roku poprzednim. Liczba ludności Polski się zmniejszyła. Pod koniec marca była o ok. 15 tys. mniejsza niż w końcówce ubiegłego roku i wyniosła 38,4 mln.
Jeśli ta tendencja utrzyma się w następnych kwartałach, wówczas spadek ludności naszego kraju jeszcze przyśpieszy. Jeżeli państwo nie wprowadzi skutecznych mechanizmów pomocy rodzinom, to „Polska będzie najszybciej wyludniającym się krajem w Europie”.

Według GUS u maleje także liczba zawartych małżeństw – na ślubnym kobiercu stanęło od stycznia do końca marca 15 tys. par, czyli o 600 mniej niż przed rokiem. Natomiast o ok. 1,6 tys. wzrosła liczba rozwodów – do ponad 18 tys.

Jak zatem widać z powyższych statystyk utrzymuje się niestety ujemny bilans przyrostu naturalnego na terenie całego kraju. Wszystkie powyższe informacje powinny inspirować polityków do analiz i strategicznych decyzji, które mogłyby odwrócić negatywne tendencje, których skutki już są odczuwalne.  Konieczna jest poważna i publiczna debata nad przyszłością każdej miejscowości, na co w ferworze codziennych problemów i skłonności do serwowania obywatelom doraźnych wrażeń,w tym także wyborczych, wciąż – niestety – nie ma dobrego czasu ani miejsca.

Źródło: serwis prasowy GUS
Opracowanie redakcyjne M.Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...