Polityka Społeczna


Terapeuci na czterech łapach

Dodano: 03 listopada 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Czy pies oprócz bycia przyjacielem może być także terapeutą? Jak najbardziej! Terapia przy obecności psów może być nie tylko przyjemna, ale także bardzo efektywna. Dogoterapia posiada wiele zastosowań dzięki czemu doskonale sprawdza się niezależnie od wieku pacjentów lub ich stanu zdrowia.

Dogoterapia to pojęcie, którym określić możemy bardzo szerokie spectrum aktywności z udziałem psów i ludzi. Możemy więc mówić o niej mając na myśli terapię dzieci z autyzmem wspomaganą obecnością psa, zajęciami dla seniorów, czy też jako swobodną zabawę dzieci i psów na pikniku szkolnym.

Zajęcia z udziałem psów terapeutów mogą być kierowane do wszystkich niezależnie od ich wieku – poczynając od dzieci, a na seniorach kończąc. Mogą także służyć rozwijaniu niektórych kompetencji przydatnych w pracy. Jako przykład podać można zajęcia trenerskie z udziałem psa, takie jak choćby trening asertywności lub nawet szkolenia dla managerów w zakresie komunikacji.

Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć dostosowane są do postawionego wcześniej celu. Zajęcia wspomagające naukę czytania u dzieci mogą polegać na czytaniu psu na głos lub na odczytywaniu słów z tabliczek wskazywanych przez zwierzę. Inaczej przebiegać będą natomiast zajęcia mające na celu poprawę funkcji motorycznych pacjentów. Podczas takich zajęć pacjenci mogą np. naśladować sztuczki wykonywane przez zwierzę lub też uczyć się jak wykonać z psem daną czynność. Dogoterapia może także koncentrować się na poprawie nastroju odbiorców poprzez prosty kontakt fizyczny z psem, głaskanie, przebywanie obok siebie. Przynosi to duże korzyści zwłaszcza u osób długotrwale hospitalizowanych czy przebywających w domach opieki. Dzięki psom ćwiczenia wykonywane są z większą radością – ćwiczący ma o wiele większą motywację, aby przykładowo wykonać zamach ręką w celu wyrzucenia psu piłki czy przejść dodatkowe kilka kroków, by wrzucić smakołyk do miski. Żmudne i często nudne ćwiczenia nabierają więcej sensu i są wykonywane dużo chętniej.

Warto jednak pamiętać, że aby takie zajęcia odniosły skutek powinien prowadzić je wykwalifikowany prowadzący. Sama interakcja z psem, choć bez wątpienia bardzo przyjemna, nie spełni swojej funkcji jeśli nie zostanie właściwie pokierowana. Dlatego też terapię logopedyczną dla dzieci powinien prowadzić logopeda, który ma odpowiednio wyszkolonego i przygotowanego psa, a zajęcia trenerskie dla dorosłych – trener specjalizujący się w szkoleniach miękkich. Obecność zwierzęcia sprawia, że uczestnicy zajęć – niezależnie od wieku czy zajmowanego stanowiska – szybciej i chętniej nawiązują kontakt z prowadzącym zajęcia, zapominają o stresie, są bardziej otwarci na interakcje społeczne.

Jak wesprzeć psich terapeutów?

Do 13 listopada trwa akcja charytatywna „Podaj łapę”, w ramach której we wszystkich sklepach Maxi Zoo w Warszawie, Poznaniu oraz w Milanówku prowadzona jest sprzedaż naklejek charytatywnych. Całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, które prowadzi terapie z udziałem psów na terenie Warszawy i okolic. Zebrane fundusze umożliwią prowadzenie zajęć terapeutycznych z dziećmi w Centrum Zdrowia Dziecka, oraz z seniorami w Centrum Alzheimera w Warszawie.

www.maxizoo.pl 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...

2017

Do siego 2017 Roku !

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby kolejny rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem, w którym zrealizujecie wszystkie ...

swieta-2016

Wesołych Świąt !

Prawdziwie radosnych, wypełnionych miłością, niosących spokój i odpoczynek Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku  2017, pełnego optymizmu i szczęścia          ...

adrianne-zawadzinska

Czym skorupka za młodu nasiąknie..

Adrianna Zawadzińska – Miss Polski na Wózku 2016 wspólnie z ekipą z Fundacji Akademia Integracji ...

Miss_2016

IV Wybory Miss Polski na Wózku

Gala Finałowa 2016 Już 16. lipca o godzinie 20.00 w Amfiteatrze Bemowo w Warszawie odbędzie się ...