Polityka Społeczna


Sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2012 r.

Dodano: 11 lipca 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca maja br.)  wyniosła w czerwcu br. 12,4 proc. i w porównaniu do maja br. spadła o 0,2 punktu  procentowego.

W analogicznym okresie ubiegłego roku (czerwiec 2011 – maj 2011) odnotowano spadek natężenia bezrobocia o 0,5 punktu (z poziomu 12,4 proc. do poziomu 11,9 proc.). Zatem wskaźnik bezrobocia w końcu czerwca br. był o 0,5 punktu procentowego wyższy niż przed rokiem.

W czerwcu br. spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,6 do 0,2 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,6 punktu) miał miejsce w województwie zachodniopomorskim,  a najsłabszy (o 0,2 punktu) w siedmiu województwach: lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, i wielkopolskim.

Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,1 proc.) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa  w województwie warmińsko-mazurskim (19,2 proc.).

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca 2012 roku wyniosła 1 968,1 tys. osób  (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do  końca maja 2012  roku spadła o  45,8 tys. osób (o 2,3 proc.).      

Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (czerwiec 2011 – maj 2011) odnotowano spadek liczby bezrobotnych  o  79,3 tys. (o 4 proc.). Zatem  już trzeci miesiąc z kolei spadek liczby bezrobotnych był słabszy, niż przed rokiem.

Spadek liczby bezrobotnych w czerwcu 2012 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwie:

– zachodniopomorskim – o 4,3 proc. (o 4,7 tys. osób);
– warmińsko-mazurskim – o 3,0 proc. (o 3,2 tys. osób);
– lubelskim – o 2,9 proc. (o 3,5 tys. osób).

 

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do obniżenia się bezrobocia przyczyniła się sukcesywnie zwiększająca się liczba wyłączeń z ewidencji. Przyczyny wyrejestrowań były zróżnicowane. Przede wszystkim były to: podjęcie prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców leśnych, itd.), jak również nie potwierdzenie gotowości do podjęcia pracy.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu 2012 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 66,6  tys. i w porównaniu do maja 2012 roku  spadła o 7,7 tys., czyli o  10,4 proc.

W czerwcu 2011 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy  68,3 tys. wolnych miejsc pracy (o 8,0 tys. mniej niż w maju 2011 roku, tj. spadek o  10,5 proc. ). 

 Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...