Polityka Społeczna


Światowy Tydzień Mózgu

Dodano: 17 marca 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Od 16 do 22 marca obchodzimy Światowy Tydzień Mózgu, niestety co trzeci Europejczyk cierpi na choroby mózgu

Na choroby mózgu cierpi już co trzeci Europejczyk – alarmuje przewodniczący Polskiej Rady Mózgu, prof. Grzegorz Opala. Eksperci przypominają o tym z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, który w tym roku obchodzony jest od 16 do 22 marca.

Pomysłodawcą i organizatorem Brain Awareness Week jest Dana Foundation, prywatna organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, wspierająca badania nad lepszym poznaniem mózgu oraz opracowanie nowych metod leczenia schorzeń mózgu.

Z tej okazji w Polsce organizowane są konferencje, spotkania i wykłady. W dniach 16-22 marca odbędą się one m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Trójmieście. Omawiane będą najnowsze osiągnięcia w badaniach nad mózgiem, coraz częściej występujące schorzenia mózgu, takie jak choroba Alzheimera, oraz nowe metody ich leczenia.

Demencje, udary, padaczka… Coraz więcej osób cierpi na te schorzenia

Prof. Opala zwraca uwagę, że choroby mózgu są największym wyzwaniem współczesnej cywilizacji.Z powodu starzenia się społeczeństw coraz więcej osób cierpi na demencje, udary mózgu, padaczkę, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane –dodaje

Była przewodnicząca Europejskiej Rady Mózgu, prof. Mary Baker z Londynu, która niedawna po raz kolejny przebywała w Polsce, podkreśla, że choroby mózgu powinny być traktowane bardziej priorytetowo w opiece medycznej. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2050 r. co trzeci Europejczyk będzie w wieku powyżej 60. roku życia.

Według prof. Opolskiego, w Polsce po 65. roku życia jest już 4,7 mln osób, w 2030 ich liczba zwiększy się do 8,5 mln. Nie wiadomo jednak ilu naszych rodaków cierpi na schorzenia mózgu. Przed kilkoma laty szacowano, że z powodu otępienia choruje u nas 400 tys. osób, 100 tys. cierpi na chorobę Parkinsona, a u 60 tys. co roku dochodzi do udaru mózgu.

Te dane są już nieaktualne, z pewnością liczba chorych jest większa– uważa prof. Opolski. Do 2020 r. liczba Polaków cierpiących z powodu otępienia może się zwiększyć do prawie 1 mln.

Według prof. Baker, w Unii Europejskiej koszty powodowane przez schorzenia mózgu są większe niż te, jakie łącznie pochłaniają schorzenia sercowo-naczyniowe, nowotwory oraz cukrzyca.

Dr hab. Maciej Niewada z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego twierdzi, że na 30 krajów europejskich, które analizowano, Polska znalazła się na 23. miejscu pod względem kosztów ponoszonych na leczenie chorób mózgu.

Zaburzenia występują też u ludzi młodych

Schorzenia mózgu występują nie tylko u ludzi starszych, atakują również ludzi młodych, mają jedynie nieco innych charakter. Europejska Rady Mózgu wymienia 19 grup schorzeń, wśród nich poza demencjami i udarami mózgu również migreny, zaburzenia lękowe, uzależnienia, a także zaburzenia osobowości, bezsenność i zaburzenia odżywiania.

Kierownik kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Adam Stępień zwraca uwagę na migreny, na które cierpi 9 proc. Polaków, czyli 2,7 mln osób. Większość z nich jest w wieku od 20. do 50. roku życia. Narzekają na nie głównie kobiety, które stanowią aż 75 proc. wszystkich chorych.

Migreny na ogół są jednak lekceważone. Wiele osób sądzi, że są to jedynie zwykłe bóle głowy i nie idą po poradę do lekarza.Wolimy wziąć leki przeciwbólowe i zwolnienie lekarskie aniżeli poddać się odpowiedniemu leczeniu, które pomaga co drugiemu choremu –podkreśla specjalista, który pełni również funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii.

Z terapii mało kto korzysta

Według prof. Stępnia, prawie 40 proc. Polaków cierpiących z powodu migreny nigdy nie zgłosiło lekarzowi swej dolegliwości. A tylko co drugi chory przynajmniej raz skorzystał z konsultacji. Tymczasem terapia pomaga skrócić czas napadu migreny, który najczęściej trwa od 12 do 24 godzin. Pozwala również zmniejszyć występujące w tym okresie znaczne pogorszenie kondycji psychicznej.

Można to zrobić na tyle skutecznie, żeby możliwe było kontynuowanie pracy, bo zwolnienie lekarskie nie zawsze jest konieczne –zapewnia prof. Stępień.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epileptologii prof. Joanna Jędrzejczak uważa, że podobnie jest w przypadku padaczki, na którą cierpi w Polsce około 400 tys. osób. Osoby, które mają dobrze kontrolowaną chorobę lekami, mogą być aktywne zawodowo– podkreśla. Wiele powszechnie stosowanych leków na padaczkę również w naszym kraju jest dostępnych i refundowanych.

Źródło: www.losyziemi.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...