Polityka Społeczna


Światowy Dzień Zwierząt

Dodano: 07 października 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Ustanowiono go w 1931 r. podczas konwencji ekologicznej we Florencji.

Obchodząc go, pamiętajmy o wszystkich zwierzętach – domowych i dziko żyjących, a w szczególności o tych zagrożonych wyginięciem ze względu na nielegalne pozyskiwanie i handel ich okazami, które w ostatnich latach bardzo przybrały na sile.

Rocznie międzynarodowy obrót okazami zwierząt nielegalnego pochodzenia sięga setek milionów sztuk, a jego wartość jest liczona w miliardach dolarów. Skala handlu dziką fauną i florą porównywalna jest z handlem bronią i narkotykami.

Obszary handlu gatunkami zagrożonymi

Objęte kontrolą są obszary handlu tradycyjnego i internetowego, a w szczególności: rynek produktów skórzanych i futer, produktów paramedycznych, rynek zoologiczny i kwiaciarski, meblarski i wystroju wnętrz. Działania kontrolujące handel międzynarodowy niejednokrotnie są skuteczniejsze niż ochrona gatunków w kraju występowania. Służba Celna zajmuje się zwalczaniem nielegalnego wwozu i wywozu gatunków zagrożonych, z kolei policja skupia się na kontroli rynku wewnętrznego, działając wszędzie tam, gdzie obiektem działań komercyjnych są okazy gatunków CITES, a gdzie istnieje podejrzenie złamania przepisów.

Konwencja Waszyngtońska

W ostatnich latach szczególnie niepokojące są nielegalne polowania na słonie i nosorożce. Corocznie w Afryce giną setki tych zwierząt. W Europie – w związku z rosnącym zainteresowaniem medycyną naturalną, niektóre dzikie populacje też mogą być zagrożone.

Narzędziem chroniącym te gatunki jest Konwencja Waszyngtońska (CITES) (link otwiera się w nowym oknie). Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji CITES 12 grudnia 1989 r. Funkcję Organu Zarządzającego Konwencji w Polsce pełni Minister Środowiska, a funkcję Organu Naukowego Konwencji w Polsce – Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

Pamiętajmy o podnoszeniu świadomości na temat wartości dzikiej przyrody, zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami, a także kluczowej roli Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...