Polityka Społeczna


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Dodano: 13 listopada 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca jest chorobą społeczną, na którą na całym świecie choruje już 246 milionów pacjentów. Podstawą jej leczenie jest edukacja nie tylko samego diabetyka (pacjenta chorującego na cukrzycę) ale także jego rodziny. Na to nieuleczalne zaburzenie metaboliczne, objawiające się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, w Polsce cierpi 2,6 mln osób (według WHO). Niestety drugie tyle ma zaburzenia tolerancji glukozy, które znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy oraz pojawienia się typowych dla niej powikłań (najczęściej układu krążenia, układu nerwowego, nerek i oczu). Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy – typ I i typ II. Różnią się one przede wszystkim przyczynami rozwoju, przebiegiem oraz sposobem leczenia. Przypadków cukrzycy typu II jest znacznie więcej (90-95 proc.). Najczęściej występuje u osób po 50 roku życia, choć ostatnio pojawiają się jej  przypadki u młodzieży i dzieci, u osób otyłych i prowadzących siedzący tryb życia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie żyje 1 mld osób z nadwagą lub otyłością, której występowanie jest powiązane z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II. Japońskie badania wykazały, że im więcej tłuszczu w diecie i im więcej samochodów przypada na 100 tys. mieszkańców, tym więcej przypadków cukrzycy w danej populacji.

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w Warszawie

W ramach kampanii „Cukrzyca – więcej niż cukier”, Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą organizuje w Warszawie różnego rodzaju działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie cukrzycy. 14 i 15 listopada, w kawiarni Nowy Wspaniały, będą uruchomione punkty „Cukrzyca więcej niż cukier”, w których będzie można zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze i masę ciała. Wokół Starego Miasta krążyć będą specjalne patrole edukacyjne. Poinformują spacerowiczów o problemie cukrzycy, udzielą niezbędnych informacji oraz pokierują do punktów kontroli cukru. W pięciu warszawskich hipermarketach Carrefour (CH Arkadia, CH Galeria Mokotów, CH Reduta, CH Targówek, CH Warszawa Wileńska) dietetycy pomogą w sporządzeniu listy zakupów, z których można skomponować zdrową dietę. Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, w Sejmie RP odbędzie się publiczna debata pt. „Cukrzyca chorobą interdyscyplinarną”.

Źródło: www.prawapacjenta.eu

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...