Polityka Społeczna


Rzetelna weryfikacja „pilnych” skierowań skróci kolejki do specjalistów

Dodano: 11 maja 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Czy wszystkie skierowania do specjalisty z adnotacją „pilne” rzeczywiście dotyczą pacjentów, którzy nie powinni długo czekać na wizytę? Praktyka dowodzi, że ten tryb bywa nadużywany. Być może rozwiązaniem byłoby wdrożenie i stosowanie medycznych kryteriów „pilności”.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, którymi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając pacjentów na listach oczekujących, przewiduje cztery kategorie przypadków: nagłe, pilne, stabilne oraz pacjentów w trakcie diagnostyki i leczenia.

Pierwszeństwo przyjęcia do specjalisty mają pacjenci w trakcie diagnostyki i leczenia. Tymczasem wielu pacjentów może być z powodzeniem leczonych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wrocławski „pilotaż” w poradni endokrynologicznej
Problem w tym, że pacjenci często trzymają się kurczowo specjalisty. Oczywiście nie jest to jedyny powód długich kolejek w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Równie ważną przyczynę stanowi zbyt mała liczba lekarzy specjalistów w wielu dziedzinach.

– Najdłuższe kolejki obserwujemy w poradniach zajmujących się chorobami przewlekłymi. Istnieje jednak pewna możliwość skrócenia tych kolejek, praktycznie bez angażowania dodatkowych środków finansowych – uważa Maciej Sokołowski, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne „Dobrzyńska” we Wrocławiu.

Od września 2015 r. w tej placówce – na razie tylko w poradni endokrynologicznej – udaje się ograniczać kolejki poprzez wdrożenie i egzekwowanie kryteriów medycznych przyjęcia w trybie pilnym.

– Zdecydowaliśmy się na to m.in. dlatego, że pacjenci nie zawsze przekazywali nam wyniki badań uzasadniających postawienie rozpoznania będącego podstawą skierowania, a część skierowań pilnych nie posiadała jasnego uzasadnienia medycznego – tłumaczy dyrektor Sokołowski.

Pacjenci wypełniają wniosek dołączając wyniki badań, a lekarz – na podstawie przyjętych w placówce kryteriów medycznych – podejmuje decyzję o ewentualnej zmianie kategorii.

W pierwszym etapie tego swoistego pilotażu, po weryfikacji skierowań „pilnych” okazało się, że naprawdę szybkiej interwencji specjalisty wymagało 53 proc. pacjentów z takimi skierowaniami. Pozostałe 47% to przypadki stabilne, którymi z powodzeniem może zająć się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...