Polityka Społeczna


Rozporządzenie sklepikowe zostaje

Dodano: 30 września 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Resort zdrowia nie wycofuje się z tzw. rozporządzenia sklepikowego. W ocenie ekspertów jest ono bowiem naprawdę dobre. MZ zapowiada natomisat opracowanie poradnika jak stosować wspomniane rozporządzenie. Poradnik pojawi się za 2-3 tygodnie.

We wtorek (29 września) w Instytucie Żywności i Żywienia doszło do spotkania w sprawie tzw. rozporządzenia sklepikowego, które wskazuje jak ma wyglądać żywienie dzieci na stołówkach przedszkolnych i szkolnych oraz w szkolnych sklepikach. W spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IŻŻ wzięli udział m.in. eksperci, którzy uczestniczyli w pracach nad nowymi przepisami, a także przedstawiciele oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz ajenci, intendenci i pracownicy stołówek.

Resort stawia na walkę z otyłością

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera zapewniała, że resort zdaje sobie sprawę, iż obowiązujące od 1 września tzw. rozporządzenie sklepikowe jest bardzo restrykcyjne, jednak ministerstwo kierowało się przede wszystkim tym, aby dzieci w szkole mogły być również edukowane pod względem żywienia.

– Resortowi zdrowia zależało na tym, by produkty, które są sprzedawane na śniadanie czy obiad składały się z pokarmów różnego asortymentu, tak żeby promować i uczyć dzieci nowych nawyków żywieniowych. Jest to dla nas szczególnie ważne ponieważ mamy w Polsce do czynienia z narastającym problemem nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży. Aby móc dać temu odpór, musimy zacząć od edukacji dzieci. Doskonałym miejscem do tego jest właśnie szkoła, i obecne w nich sklepiki szkolne – przekonywała wiceminister.

Dodała również, że resort nie wyklucza ewentualnych korekt i doprecyzowania przepisów rozporządzenia, jednak na pewno nie wycofa się z tego głównego założenia, jakim jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych u dzieci, a także z zapisów dotyczących ograniczenia spożycia soli i cukru.

– Nasze stanowisko jest jednoznaczne. My nie zabraniamy soli czy cukru. Chodzi nam jednak o to, aby kompot był słodki sam w sobie, ponieważ jest tam wystarczająca ilość owoców, które nadadzą mu smak i słodycz. Jeśli chodzi o sól, to stoimy na stanowisku, iż nie powinno się dosalać potraw, które już tę sól posiadają – wyjaśniła.

Poradnik interpretacyjny

Przedstawicielka resortu zaznaczyła również, że Ministerstwo Zdrowia, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w związku z interpretacją i stosowaniem nowych przepisów, opracuje specjalny poradnik, w którym zostaną doprecyzowane przepisy budzące wątpliwości. Poradnik implementacyjny zostanie opublikowany m.in. na stronach resortu zdrowia oraz IŻiŻ w ciągu najbliższych 2-3 tygodni.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...