Polityka Społeczna


Rok szkolny 2014/2015

Dodano: 01 września 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Od 1 września 2014 roku wejdzie w życie nowe prawo oświatowe. Zmiany dotyczyć będą m. in. nauczania religii, a w podstawie programowej dla przedszkoli pojawi się język obcy. W tym roku do szkół po raz pierwszy obowiązkowo trafią także sześciolatki.

Nowy rok szkolny 2014/2015 zapowiada się burzliwie dla oświaty – w życie wchodzą kontrowersyjne zmiany, często z rezerwą przyjmowane zarówno przez samych uczniów, jak i rodziców i nauczycieli.

Sześciolatki do szkół

Przede wszystkim – za sprawą ustawy z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. 2013 poz. 1265) – od początku września do szkół po raz pierwszy obowiązkowo trafi do I klasy szkoły podstawowej połowa rocznika sześciolatków, czyli dzieci urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Razem z nimi naukę w pierwszej klasie rozpoczną też wszystkie dzieci 7-letnie.

Sześciolatki z drugiego półrocza (urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r.) również będą mogły rozpocząć spełnianie obowiązku szkolnego, jeśli taka będzie wola ich rodziców. Natomiast  we wrześniu 2015 roku obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 roku oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).

Ta jedna z najważniejszych zmian w polskiej oświacie po 1989 roku wywołała wiele kontrowersji i publiczny spór pomiędzy niezadowolonymi rodzicami maluchów a rządem. Pomysł, aby w tej sprawie przeprowadzić referendum, trafił nawet do Sejmu, który jednak dwukrotnie odrzucił wniosek i w efekcie otworzył sześciolatkom drogę do wcześniejszej edukacji.

Religia czy etyka?

Od września zacznie też obowiązywać kilka rozporządzeń, mających wpływ na sytuację w szkołach, w tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 478).

Przedszkolaki rozpoczną naukę języka obcego

Na reformach powinny skorzystać przedszkolaki. Nie tylko dzięki odpływowi sześciolatków do szkół w placówkach dla najmłodszych będzie mniej dzieci, od września będą mogły uczyć się języków obcych w ramach realizacji podstawy programowej – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 maja 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. poz. 803).

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...