Polityka Społeczna


Rodzice o szkole dla swoich dzieci: Po pierwsze bezpieczna i długo nic

Dodano: 11 czerwca 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Wydawać by się mogło, że rodzicom najbardziej zależy, by szkoła ich dzieci reprezentowała wysoki poziom nauczania, organizowała zajęcia dodatkowe i miała jakiś prestiż. Ale badania pokazują, że ważne jest zupełnie co innego

Instytut Badań Edukacyjnych (jednostka pod nadzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej) postanowił sprawdzić, jakie oczekiwania względem szkoły mają rodzice. Pod lupę poszli rodzice dzieci uczących się w podstawówkach (wybrano reprezentatywną grupę aż 4884 rodziców dzieci z klas IV), których poproszono o wybór z zaproponowanej listy cech (można było wybrać trzy cechy), które powinna posiadać dobra szkoła.

Okazało się, że rodzice oczekują od szkoły bezpieczeństwa (78,9 proc.), kompetentnych nauczycieli (59 proc.), przyjaznej atmosfery (42,8 proc.), dobrych kontaktów nauczycieli z uczniami (41,5 proc.), dobrego wyposażenia (25 proc.). A dalej: dobrego wychowania (21 proc.), współpracy z rodzicami (12,5 proc.), dobrej organizacji (7,7 proc.). Zdziwiło nas, że tak mało rodziców oczekuje od szkoły wysokiego: poziomu nauczania (22,5 proc.), zajęć dodatkowych (18 proc.) i prestiżu (7 proc.), który uzyskał najmniej wskazań.

Poprosiliśmy o komentarz ekspertów, którzy też nie kryją zdziwienia. – Rodzice z całej Polski zwracają się do nas z zastrzeżeniami do szkół swoich dzieci. Jednym z głównych jest zawsze poziom nauczania. Narzekają, że że jakość edukacji w ciągu ostatnich lat ostro spada. Mówią, że ich dzieci stać byłoby na więcej, gdyby szkoły potrafiły bardziej zainteresować ucznia. A tu wychodzi, że poziom edukacji wcale nie jest taki ważny – mówi Katarzyna Mastalerz-Jakus ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców (zawiązane przez państwa Elbanowskich, protestujących przeciwko wysyłaniu 6-latków do nieprzygotowanych szkół). – Wyniki tych badań stawiają sprawę do góry nogami – dodaje. Nie wyklucza, że wynik badań to dowód na przewartościowania w podejściu do nauki: – Może rodzice widzą, że skończenie studiów wyższych nie gwarantuje podwyższenia statusu materialnego? – zastanawia się.

Zdaniem Elżbiety Piotrowskiej-Gromniak, szefowej Stowarzyszenia „Rodzice w Edukacji”, rodzicom chodzi głównie o psychiczny komfort dzieci. – Klasy są łączone, dzieci uczą się w coraz większym tłoku i nerwowej atmosferze. Przez to rośnie liczba szkolnych fobii, uczniowie coraz mniej chętnie przychodzą do szkół, bo te są coraz mniej przyjazne – uważa.

Jednak nie potrafi zrozumieć, skąd tak małe oczekiwania wobec jakości edukacji: – Rodzice bardzo o nią dbają, masowo posyłają dzieci na zajęcia dodatkowe, rynek korepetycji się rozwija. Prawdopodobnie zaskakująco niska liczba wskazań wynika z tego, że w ankiecie można było wybrać z listy tylko trzy elementy. I marzenia o prestiżowej szkole zeszły na dalszy plan.

– Wyniki badań to krzyk o pomoc dla polskiej szkoły. Powinny być alarmem dla Ministerstwa Edukacji, że trzeba zmienić atmosferę w szkołach, by dzieci chciały się uczyć – mówi Piotrowska-Gromniak.

Zadzwoniliśmy do Instytutu Badań Edukacyjnych. – Nie chcę tych wyników interpretować. Ale widzi pan jak to jest z rodzicami. Wolą przyjazną atmosferę w szkole niż wysoki poziom nauczania – mówi Natalia Skipietrow, rzecznik Instytutu Badań Edukacyjnych.

Za to prof. dr hab. Anna Brzezińska znana psycholożka z UAM w Poznaniu, która szefuje zespołowi wczesnej edukacji w IBE, uważa, że wyniki są pozytywne. – Następuje raczej znaczący wzrost świadomości rodziców, że sukcesy w edukacji ich dzieci zależą nie tylko od poziomu nauczania, ale od podstawowej potrzeby poczucia bezpieczeństwa – komentuje.

W MEN nie udało nam się dowiedzieć, w jaki sposób resort zamierza wykorzystać wyniki badań w reformowaniu szkół.
Źródło: Dziennik Metro

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...