Polityka Społeczna


Rada Ochrony Pracy o dostosowaniu warunków pracy do potrzeb niepełnosprawnych

Dodano: 25 lutego 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Pomoc pracodawcom w dostosowywaniu warunków pracy do potrzeb pracowników z niepełnosprawnościami to cel projektu realizowanego przez PFRON i Centralny Instytut Ochrony Pracy, który zaprezentowano na wtorkowym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy.

Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Alina Wójtowicz-Pomierna wskazała, że jedną z barier związanych z aktywizacją zawodową niepełnosprawnych są „ograniczenia funkcjonalne, które wynikają z rodzaju i stopnia niepełnosprawności”. Jednocześnie pracodawcy nie zawsze mają wiedzę i umiejętności pozwalające na stworzenie dostępnego środowiska pracy.

Obecnie pracodawca, który chce zatrudnić osoby niepełnosprawne, powinien przeprowadzić tzw. „racjonalne usprawnienia” w pracy. Jednocześnie może on uzyskać pomoc w formie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem tych osób.

Zdaniem Wójtowicz-Pomiernej w tej sytuacji konieczna okazała się realizacja projektu, który pomógłby zarówno pracodawcom, jak i innym zainteresowanym podmiotom w kształtowaniu takiej przestrzeni pracy, w której osoby niepełnosprawne będą mogły na równi z innymi pracownikami wykonywać swoje zadania zawodowe.

Projekt „Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach” jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym (CIOP-PIB). Realizację projektu rozpoczęto w marcu 2013 r., a zakończy się ona w lutym 2015 r.

W ramach projektu w 2014 r. przeprowadzona została ogólnopolska kampania medialna uświadamiająca pracodawców o konieczności uwzględniania potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez odpowiednie projektowanie obiektów i pomieszczeń oraz przystosowywanie stanowisk pracy. Założeniem kampanii było odwoływanie się do społecznej odpowiedzialności biznesu oraz korzyści społecznych i wizerunkowych oraz idei projektowania uniwersalnego.

Wydane zostały publikacje zawierające „Ramowe wytyczne” oraz „Dobre praktyki”. Przygotowano również m.in. charakterystyki 200 zawodów, wizualizację z przykładami dostosowania środowiska pracy, program do wspomagania projektowania stanowisk pracy oraz listę kontrolną do oceny środowiska pracy.

Z przygotowanych materiałów pracodawcy dowiedzą się m.in., jak informować pracowników słabosłyszących o przychodzącym połączeniu telefonicznym oraz jak umożliwić niewidomym korzystanie z komputera. Autorzy opracowania zwracają również uwagę na stosowanie niedyskryminacyjnych nazw stanowisk pracy (np. „pracownik ochrony środowiska” zamiast „śmieciarz”) oraz zachęcają pracodawców do pod

W ramach projektu CIOP-PIB przeprowadził 11 seminariów dla architektów, lekarzy medycyny pracy, inspektorów PIP, przedstawicieli organizacji pozarządowych, doradców zawodowych itp. Zorganizowano również 6 konferencji podsumowujących efekty projektu (konferencje odbyły się w Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku).

W każdym województwie uruchomione zostały Punkty Informacyjno-Doradcze, których pracownicy organizowali spotkania prezentujące narzędzia opracowane w ramach projektu oraz informujące o zasadach przystosowania środowiska pracy do potrzeb niepełnoprawnych. W spotkaniach brali udział m.in. urzędnicy jednostek samorządu terytorialnego, pracodawcy i architekci.

Od 2007 roku odnotowywany jest wzrost (o 4,7 proc.) wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, szczególnie tych w wieku produkcyjnym. Obecnie wskaźnik zatrudnienia osób z lekkim stopniem niepełnosprawności wynosi 31,2 proc., podczas gdy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest on czterokrotnie niższy.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...