Polityka Społeczna


Rada Ministrów przyjęła założenia nowelizacji ustawy alimentacyjnej

Dodano: 24 stycznia 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Uproszczenie procedur oraz skuteczniejsza egzekucja zobowiązań dłużnika alimentacyjnego przez komornika sądowego to najważniejsze zmiany w ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą przyjęła dzisiaj Rada Ministrów. 

– Dotychczasowe ściąganie zobowiązań w trybie administracyjnym nie przynosiło zadowalających rezultatów. Tylko w zeszłym roku koszty postępowania przewyższyły kwotę wyegzekwowanych należności. Dzięki zmianom ściąganie alimentów będzie efektywniejsze – tłumaczy minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Efektywność egzekucji sądowej jest znacznie wyższa. Odzyskiwane przez komornika sądowego kwoty zadłużenia przewyższają nawet kilkadziesiąt razy sumy odzyskane przez egzekucyjny organ administracyjny. Dlatego zaproponowano przekazanie ściągania zaległych świadczeń wyłącznie komornikom sądowym, w ramach prowadzonej egzekucji cywilnej.

Komornik sądowy będzie przekazywał wyegzekwowaną od dłużnika kwotę na mocy przekazanej mu uprzednio decyzji w sprawie przyznania świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Skróci to postępowanie i odciąży urzędy skarbowe.

Uproszczona ma zostać także procedura przekazywania odzyskanych należności. Dotychczasowy podział środków zostanie zastąpiony następująco: 40 proc. wyegzekwowanej należności będzie trafiało do gminy wierzyciela,  a pozostałe 60 proc. wraz z odsetkami będzie otrzymywał budżet państwa.

Proces egzekucji będzie mógł się toczyć, także gdy po raz kolejny dłużnik uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego. W takim przypadku nie będzie konieczne wszczynanie postępowania w sprawie uznania go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Co jeszcze się zmienia? Między innymi definicja i procedury dochodzenia świadczeń nienależnie pobranych. Katalog takich świadczeń zostanie rozszerzony i uzupełniony o sytuację, gdy wypłata  świadczenia nastąpiła osobie innej niż wskazana w decyzji organu.

Źródło: MPiPS

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...