Polityka Społeczna


Przyszłość należy do srebrnej ekonomii

Dodano: 28 września 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia  odbył się w warszawskiej Galerii Porczyńskich w dniach 24-25 września 2015 r. w Warszawie. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Idea tegorocznego Kongresu wynika z obecnych trendów demograficznych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, osoby starsze będą odgrywały w nim coraz większą rolę. Dlatego konieczna jest aktywizacja społeczna osób starszych oraz zapewnienie im godnego życia w jak najlepszym zdrowiu, przez możliwie najdłuższy czas. Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowych aktywności w ramach polityki senioralnej w Polsce oraz wypracowanie kluczowych wniosków dla dalszych działań.

Podczas I sesji plenarnej kongresu wykład wprowadzający, poświęcony strategii i realizacji Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce w latach 2014-2020, wygłosił minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Paneliści, w większości aktywnie zaangażowani w tworzenie polityki senioralnej i odpowiedzialni za jej realizację, zostali poproszeni o ocenę efektów programu z perspektywy 1,5 roku jego funkcjonowania. Wśród największych osiągnięć wskazano utworzenie stałej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. To właśnie efektem pracy komisji było uchwalanie ustawy o osobach starszych, która nakłada na rząd obowiązek bieżącego monitorowania sytuacji osób starszych.

– Zdaniem ministra Kosiniaka-Kamysza  jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych – Srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają podnieść standard życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych – powiedział minister.

Zdaniem Krystyny Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ważną rolę w procesie integracji osób starszych – szczególnie kobiet, które często z uwagi na większą średnią długość życia, spędzają starość samotnie – odgrywa aktywność umysłowa. – Udział w zajęciach organizowanych przez instytucje takie, jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, pozwala na aktywowanie zerwanych więzi społecznych. Umożliwia również pobudzenie talentów, które w przeszłości, z uwagi na brak czasu, nie mogły się rozwinąć – podkreśliła prezes Lewkowicz.

Źródło: MPiPS

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...