Polityka Społeczna


Przebudzenie mocy !

Dodano: 23 września 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

11011932_903320159746987_6452953516214702121_o

W dniach 14-15 września 2015 r. miałam zaszczyt uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu, jakim był 4 Zjazd Latarników Polski Cyfrowej pod hasłem przewodnim „Przebudzenie Mocy” w Lublinie. Spotkaliśmy się w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. W zjeździe uczestniczyło ok. 300 latarników PC i przedstawicieli samorządów lokalnych. Wydarzenie to, zorganizowane przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, było zwieńczeniem trzyletniej pracy wolontariuszy z całego kraju wprowadzających osoby 50+ w świat Internetu i nowych technologii, którzy brali udział w inicjatywie PCRS.

12027344_903319739747029_2089971823897226900_o

Dzięki latarnikom już 270 tysięcy osób 50+ zrobiło pierwsze kroki w Internecie i wykorzystują jego możliwości. Po uroczystym otwarciu zjazdu, organizatorzy zaskoczyli nas wspaniałym pomysłem wysłania w niebo symbolicznych „przesłań dobrych myśli” – zapisanych na kartach idei projektowych, nadziei na ciekawe działania i marzeń Latarników, balonami wypełnionymi helem. Wydarzenie stało się też okazją do spotkania się w tak licznym gronie liderów, wolontariuszy i włodarzy, do wymiany doświadczeń, do zaprezentowania innym swoich osiągnięć, do zdobycia nowych umiejętności, wiedzy, pomysłów, motywacji, inspiracji do dalszej pracy w edukacji osób dorosłych oraz do wręczenia nagród dla najbardziej aktywnych i efektywnych latarników w poszczególnych województwach.

Wyłoniono również latarnika w skali ogólnopolskiej, którym został Robert Jurek z Niedrzwicy Dużej w woj. lubelskim. Osobiście oprócz nagrody odebrał on owacje na stojąco od wszystkich uczestników zjazdu.

Latarnicy PC mieli możliwość skonfrontowania się z przyszłością ruchu latarników Polski Cyfrowej. Na wszystkie pytania i wątpliwości starali się odpowiedzieć liderzy PCRS – Krzysztof Głomb i Artur Krawczyk. Organizatorzy spotkania nie zapomnieli również o umieszczeniu w programie latarniczego integralu, który dostarczył nam wielu atrakcji i odpoczynku po intensywnej całodziennej pracy wykładowej i warsztatowej.

Spotkanie odbyło się w „Golf and Country Club” w Wierzchowiskach. Oprócz kolacji, muzyki i tańców, obejrzeliśmy wspaniały występ czwórki młodych ludzi żonglujących ogniem. Niezapomniane przeżycie.

12002369_903319659747037_1402571481268137238_o

Jeszcze przed właściwym rozpoczęciem drugiego dnia Zjazdu, Latarnicy mogli podziwiać pokaz latających modeli samolotów i rakiet m.in. PZL 37 Łoś, PZL 18 Dromader, AN2 oraz Trivia.

Drugi dzień Zjazdu rozpoczął się od gimnastyki i naładowaniu baterii do pracy. Każdy z uczestników znalazł dla siebie interesujące go warsztaty, w których mógł uczestniczyć i rozwijać swoje umiejętności. Dzień ten dostarczył nam również wiele ciekawostek. Pokazy różnorakich dronów, robotów, mogliśmy skorzystać z pomiaru ciśnienia, zrobić pamiątkowe zdjęcie z Lubelszczyzny w fotobudce, sprawdzić się na symulatorze samolotowym, posmakować lubelskich przysmaków itd.

Tradycyjnie 4 Zjazd Latarników PC zakończył się wspólnym zdjęciem uczestników, prowadzących warsztaty i prelegentów. Trudno było się rozstać i opuścić Lublin, jednak wracaliśmy do domów bardzo zmotywowani, z nową wiedzą i pełni pomysłów na dalszą latarniczą działalność w środowiskach lokalnych.

Jolanta Gudera

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...