Polityka Społeczna


Prawdziwy cel „reformy” emerytalnej

Dodano: 10 maja 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Minister Rostowski szef resortu finansów powiedział: „żeby emerytura była godziwa, no to niestety – mówimy o przykrych rzeczach, ale jest to konieczne – przejście na emeryturę musi być na tyle późne, żeby oczekiwana przeciętna długość życia nie była bardzo długa”. Inaczej mówiąc nasz rząd wydłużając wiek emerytalny (kobiet o 7, mężczyzn o 2 lata), chce, aby po przejściu na emeryturę czas jej pobierania był możliwie jak najkrótszy.

Faktycznie, jeżeli podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia przy średniej długości życia mężczyzn wynosi ok. 70 lat, to taki emeryt będzie mógł skorzystać ze swoich składek tylko przez 3 lata! Odnośnie kobiet okres emerytalny wyniesie nieco dłużej, bo ok. 10 lat (średnia długość życia ok. 78 lat). Pracując więc ok. 40 lat i więcej, płacąc składki emerytalne, tylko przez 3-10 lat będziemy mogli z nich korzystać.

Nie ma więc w tym nic dziwnego, że „reforma emerytalna” napotkała na tak ogromny  społeczny opór. Jaki będzie los ogromnej liczby Polaków, którzy z różnych względów stracą pracę w wieku lat 50-60? Ciężko nam sobie wyobrazić, gdzie takie osoby będą szukały zatrudnienia i jak trudno będzie im znaleźć pracę.

Bezrobocie, to kolejny problem. Sięga ono w chwili obecnej ponad 2 mln osób. Wydłużenie wieku emerytalnego jeszcze bardziej zablokuje rynek pracy dla ludzi młodych, także tych z wyższym wykształceniem, co spowoduje kolejne fale emigracji za granicę, co pogorszy sytuację finansową systemu ubezpieczeń społecznych.

Źródło: wpolityce.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...