Polityka Społeczna


Poznaj partie z… niedostępnej strony

Dodano: 21 października 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Kampania wyborcza. Partie prześcigają się w zachęcaniu do głosowania na ich przedstawicieli. Serwisy internetowe pełne są obietnic. Problem jest jednak w dostosowaniu stron do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tych wyborców politycy lekceważą.

Hmm… Zadanie specjalistyczne, bo wymaga znajomości zasad tworzenia serwisów dostępnych. I do tego niebezpieczne. Autorzy tekstu muszą zapomnieć o własnych przekonaniach, sympatiach i antypatiach politycznych, lecz skupić się na meritum zagadnienia, a i tak przy ostrzejszej krytyce zostaną posądzeni o stronniczość. Czy ja w to wchodzę…? No pewnie! Ale nie sama. Potrzebuję fachowca. W tzw. researchu, czyli w zebraniu informacji do tekstu, wspiera mnie Jakub Dębski – ekspert ds. dostępności, współpracujący z Fundacją Integracja. Działamy ramię w ramię, na dwa komputery. On na swoim testuje strony, a ja na swoim zapisuję uwagi i komentarze.

Najpierw jednak – klucz wyboru serwisów. No bo jest tak: kandydatów na posłów i senatorów w wyborach parlamentarnych 2015 mogło zgłaszać 117 (!) komitetów wyborczych, w tym 26 komitetów partii politycznych oraz 89 komitetów wyborców i dwa komitety koalicyjne. Jeśli każdy z nich ma wyborczy serwis www, to szczegółowe testy ich dostępności dla osób ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności potrwają, owszem, do wyborów, ale kolejnych. Decydujemy się więc „zbadać” stronę – a jakże! – Państwowej Komisji Wyborczej i pierwszych 15 komitetów, wśród których znajdują się partie/ugrupowania ze wszystkich stron areny politycznej. Skupiamy się też na najważniejszych e-wpadkach, „błędach i wypaczeniach”.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

niepelnosprawni

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...