Polityka Społeczna


Powstają kolejne miejsca opieki nad maluchami

Dodano: 07 stycznia 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Od uruchomienia rządowego programu MALUCH liczba instytucji opieki nad dziećmi wzrosła o ponad 300%. Liczba żłobków i klubów dziecięcych wzrosła z 571 w 2011 r. do 2 294 w grudniu 2014r. Tym samym zwiększyła się liczba dzieci, które mogą korzystać z profesjonalnej opieki z 32 tys. w 2011 r. do 70,3 tys. w grudniu tego roku.

– Tworzenie nowych i zapewnienia działania już istniejących żłobków jest priorytetem prowadzonej przez nas polityki rodzinnej. Zapewniając rodzicom dostęp do miejsc opieki nad maluchami ułatwiamy im powrót na rynek pracy i godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

O dofinansowanie budowy żłobka lub jego prowadzenia otrzymać może gmina lub podmiot prywatny. W tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymało 20 950 miejsc opieki z 376 gmin, a środki przeznaczone z budżetu na jego realizację wyniosły 101 mln zł.

– Pomysł na założenie żłobka było wspólną inicjatywą dyrekcji przedszkoli i gminy Skarżysko-Kamienna. Do tej pory w naszej gminie był jedynie oddział żłobkowy, który nie zaspokajał wszystkich potrzeb. Dofinansowanie otrzymane z programu MALUCH przeznaczyliśmy częściowo na doposażenie sal oraz pokrycie bieżącej działalności placówki. Żłobek którym kieruję cieszy się bardzo dobrą opinią rodziców. Dzieci bardzo chętnie do niego przychodzą. Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną bazą opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną- wspomagającą rozwój dziecka– mówi Wanda Mamla, dyrektor Żłobka nr 3 w Skarżysku-Kamiennej – Dyrektor Wanda Mamla.

W gminach gdzie nie ma żłobka rodzice mogą otrzymać pomoc ze strony opiekunów dziennych, a rodzice, którzy potrzebują opieki nad dzieckiem w krótszym wymiarze czasu mogą korzystać z klubów dziecięcych.

– Od 2008 roku nasz żłobek funkcjonuje jako Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 „Pluszowy Miś”, który przyjmuje około 140, w tym dzieci z problemami ze wzrokiem, słuchem i zaburzeniami wymowy, wynikającymi z wad słuchu. Zatrudniana przez nas kadra to specjaliści, również dietetykpsycholog, logopedai pedagog. Posiadamy również bardzo dobrze wyposażony gabinet do indywidualnej pracy z dziećmi wymagającymi wczesnego wspierania rozwoju.Obecnie jesteśmy jedynym integracyjnym żłobkiem w Krakowie. Otrzymane dofinansowanie przeznaczyliśmy na adaptację pomieszczeńna stworzenie stanowisk pracy dla  dwóch dziennych opiekunów oraz objęcie opieką 6 -10 dzieci, których rodzice mogli podjąć pracę zawodową.Program dofinansowywania żłobków w Polsce jest niezwykle potrzebny, by dostępność oraz jakość usług opieki nad dziećmi do lat 3 stale rosły – mówiStanisława Róg, dyrektor Żłobka nr 20 w Krakowie.

Program MALUCH prowadzony jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od 2011 roku. Dzięki niemu w całej Polsce powstało 1902 nowych instytucji opieki nad dziećmi.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...