Polityka Społeczna


Polacy o podatkach wiedzą coraz więcej

Dodano: 28 kwietnia 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Jak co roku, audycja organizowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z TVP1 cieszyła się popularnością. W tym roku łącznie 1 mln 26 tys. osób oglądało test przed telewizorami, rozwiązywało on-line i odwiedzało stronę audycji na FB. Dlaczego temat podatków jest atrakcyjny dla Polaków? Według badań Polacy najchętniej pozyskują wiedzę związaną z podatkami, kiedy jest ona przekazywana w lekki i przystępny sposób, na co pozwala formuła programu: krótkie pytania i odpowiedzi okraszone porcją dobrego humoru i rozrywki – wyjaśnił w studiu TVP1 wiceminister finansów Paweł Gruza.

Edukacja i rozrywka

Prowadzący audycję Paulina Chylewska oraz Maciej Kurzajewski w dynamiczny i zabawny sposób przedstawiali kwestie wydatków budżetowych. Porównali budżet państwa do pizzy, której kolejne porcje symbolizowały konkretne wydatki państwa, takie jak bezpieczeństwo publiczne, transport i łączność, ochrona zdrowia czy ubezpieczenia społeczne. Nie zabrakło ciekawych materiałów filmowych, m.in. o pracy Służby Celno-Skarbowej, sondy na temat płacenia podatków, przeprowadzonej na ulicach Pragi czeskiej, Sztokholmu i Warszawy, felietonu na temat dobroczynności Polaków, którzy w ramach 1% wspierają wybrane przez siebie organizacje OPP oraz krótkich filmików obyczajowych, przygotowanych w konwencji docu-soap. O oprawę artystyczną zadbała Justyna Steczkowska, występując z brawurowym wykonaniem piosenki Manaamu „To tylko tango”.

36 pytań o podatki

Goście w studiu oraz internauci, rozwiązujący test on-line, zmierzyli się w sześciu rundach z 36 pytaniami o różnym stopniu trudności, np. kiedy wprowadzono podatek VAT w Polsce, co to jest Świętopietrze, ile razy można skorygować zeznanie podatkowe, jak długo podatnik powinien przechowywać faktury VAT oraz od ukończenia ilu lat dziecko rozlicza się z uzyskanych dochodów samodzielnie. Do rundy finałowej zakwalifikowały się dwie pary: Teo Vafidis i Jacek Lenartowicz oraz Marta Kielczyk i Marek Konkolewski. Odpowiadali oni na następujące pytania: skąd wywodzi się określenie „fiskus”, a także ile wynosi stawka CIT dla tzw. małych podatników.

Złóż zeznanie jeszcze dziś

Ministerstwo Finansów organizując Wielki Test o podatkach przypomina, że to już ostatnie dni, aby rozliczyć się z podatku dochodowego. W tym roku termin ten przypada na 2 maja, ale warto to zrobić wcześniej, aby uniknąć kolejek i spokojnie wyjechać na majówkę.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...