Polityka Społeczna


Podwójny zasiłek

Dodano: 17 grudnia 2013
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Przyszła kiedyś do mnie zapłakana starsza pani, która od wielu lat opiekowała się niepełnosprawnym intelektualnie bratem. Od śmierci matki przejęła ten obowiązek na siebie, ponieważ ojciec nie zapewniłby jemu należytej opieki. Musiał jeszcze pracować, a ona z rodziną mieszkała na wsi, więc zajmowała się tylko pracami gospodarskimi przy domu i miała możliwość przypilnowania brata. Nawet, kiedy ojciec już nie pracował, nie zdecydowała się, aby przekazać tą opiekę ojcu.

W jej domu rodzinnym brat zawsze był traktowany przez wszystkich członków rodziny jak osoba najbliższa. Nie wyobrażali sobie, że zabrakłoby go w domu. Nawet wtedy, kiedy nagle zmarł mąż i została sama z dziećmi na gospodarstwie, nie pozwoliła ojcu zabrać go do siebie. Miała rentę po mężu, w pracach polowych pomagały jej dorosłe już dzieci. Brat pobierał rentę socjalną z ZUS oraz zasiłek pielęgnacyjny w świadczeniach rodzinnych. Żyło im się dobrze.

Z czasem wszystkie dorosłe dzieci wyprowadziły się z domu rodzinnego i pani została sama z bratem. Kiedy zmarł ojciec, pani wystąpiła do ZUS z wnioskiem o przyznanie bratu renty rodzinnej, ponieważ nabył takie uprawnienia. Otrzymał rentę w takiej wysokości, że nie miał już uprawnień do renty socjalnej. Dodatkowo ZUS przyznał mu do renty dodatek pielęgnacyjny. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że po kilku latach zupełnie przypadkowo ustalono, że pani pobiera zasiłek pielęgnacyjny w podwójnej wysokości – w naszym ośrodku i w ZUS.

Pracownica świadczeń rodzinnych zapowiedziała, że wystąpi o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, a nazbierała się przez lata spora suma pieniędzy. Pani załamana tą wiadomością przyszła do mnie wyżalić się. Kiedy powiedziała mi o tym, sama się przeraziłam, ale postanowiłam na spokojnie ustalić, jak do tego doszło. Okazało się, że nikt z pracowników ZUS podczas składania wniosku o przyznanie renty rodzinnej nie poinformował jej, że nie można pobierać tego świadczenia z dwóch źródeł, więc nie była świadoma, że powinna zgłosić w naszym ośrodku fakt przyznania renty rodzinnej i dodatku pielęgnacyjnego. ZUS również przed wydaniem własnej decyzji nie wystąpił z zapytaniem, czy ta osoba pobiera u nas zasiłek pielęgnacyjny.

Brak przepływu informacji między naszymi instytucjami doprowadził do tej sytuacji. Ustaliłam, że niewątpliwie pani będzie musiała zwrócić pieniądze. Nie dawało mi to spokoju, więc dalej drążyłam temat, aż w końcu zapytałam, czy brat dostaje do renty dodatek dla sierot, skoro oboje rodzice już nie żyją. Pani zdziwiła się, że coś takiego można pobierać. Zapaliło się światełko w tunelu. Postanowiłam, że pójdziemy obie do ZUS i postaramy się wyjaśnić całą tą sytuację. Na wejściu wyjaśniłam pracownikowi ZUS, że jestem tu z panią po to, żeby jej pomóc. Nie była to łatwa rozmowa, ale ostatecznie dogadaliśmy się, że każdy z nas popełnił jakiś błąd i musimy jej pomóc. Nie może tak być, że ona będzie płacić za nasze błędy i swoją niewiedzę. Z dokumentacji wynikało, że przez te wszystkie lata, kiedy brat nieprawnie pobierał dodatek pielęgnacyjny, powinien otrzymywać dodatek dla sierot, a nie otrzymywał go. Oczywiście dlatego, że nikt z pracowników przyjmujących wniosek nie poinformował pani, że może o taki wystąpić, a moim zdaniem powinien udzielić pełnych informacji dotyczących wszelkich uprawnień. Zaproponowałam więc, żeby zamienić dodatek pielęgnacyjny nieprawnie pobierany na dodatek sierocy, którego nie pobierał i odstąpić od żądania zwrotu. Osiągnęliśmy ugodę. Pani odetchnęła z ulgą i wyszła przeszczęśliwa, że uniknęła takiego wydatku.

Jolanta Gudera, pracownik socjalny

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Sylwetki

Jedna Odpowiedź

  1. RAF pisze:

    To jest podejście. Pomimo popełnionych błędów urzędniczych, potrafiła Pani wyjść z opresji i pomóc obywatelowi – brawo! Starsza Pani powinna złożyć pochwałę. Ludzie rzadko pamiętają o takich gestach. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...