Polityka Społeczna


Plaga nielegalnych domów seniora

Dodano: 20 marca 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Najwięcej problemów z nielegalnymi placówkami opiekuńczymi mieli w ostatnich czterech latach urzędnicy wojewody mazowieckiego.

Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163) każda placówka zapewniająca całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym i w podeszłym wieku, powinna posiadać zezwolenie wojewody i wpis do rejestru państwowego. Jednak część prywatnych domów seniora od początku swojej działalności nie jest w stanie spełnić tych wymogów, dlatego świadomie nie dopełnia obowiązku rejestracji. Taki obowiązek miał zagwarantować pensjonariuszom właściwe standardy bytowe i opiekuńcze. Od 2010 roku zaostrzyły się przepisy, które z założenia miały spowodować, że nie będzie nielegalnych domów seniorów. One jednak nie skutkują – co więcej właściciele takich domów nie chcą ich zamykać, mimo nakładanych kar finansowych. Pierwsze kary mogą wynieść 10 lub 20 tys. zł (w zależności od liczby mieszkańców takiej placówki). Jeśli jednak urzędnicy stwierdzają, że dom nadal działa, mimo nałożonych kar – wtedy właściciel musi się liczyć z jeszcze surowszym potraktowaniem – „recydywiści” otrzymują kolejną karę w wysokości 40 tys. zł. W województwie mazowieckim w ostatnich latach takich kar, 40-tysięcznych, było szesnaście. Zaostrzenie kar nakładanych przez wojewodów miało zmniejszyć liczbę prywatnych placówek całodobowej opieki dla osób starszych, które działają bez zezwolenia.

Właściciele placówek bardzo pomysłowo starają się obchodzić przepisy rejestrując działalność inną niż faktycznie wykonywaną. Prowadzą wynajem pokoi lub pobyt dzienny z możliwością noclegu. Pojawiają się także stowarzyszenia świadczące usługi opiekuńcze swoim członkom na zasadach wzajemności – cokolwiek by miało to znaczyć.
Ze strony organizatorów takich placówek płyną głosy o nieżyciowych wymaganiach wynikających z Ustawy. Zgłaszają Oni potrzebę złagodzenia niektórych wymogów, których niespełnienie uniemożliwia rejestrację domu seniora. Dotyczy to np. placówek mieszczących się w domach jednorodzinnych, gdzie nie można zainstalować wymaganej przepisami windy.

Źródło: serwis prasowy MPiPS
Opracowanie redakcyjne M. Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...