Polityka Społeczna


Ochrona i sprzątanie. Jak wyglądają te zawody?

Dodano: 06 kwietnia 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Ochrona i sprzątanie nie mają dobrych notowań wśród szukających pracy. Wiadomo, nie są to zajęcia dla każdego. Zwłaszcza biorąc pod uwagę różne rodzaje niepełnosprawności. Choćby dlatego warto dowiedzieć się więcej o tych zawodach.

W 2013 r. na ekrany kin wszedł film pt. „Supermarket”. Jego fabuła w skrócie przedstawia się następująco: para klientów wchodzi do supermarketu na zakupy. Ona opuszcza sklep. On nie. Zostaje posądzony o kradzież, zaciągnięty na „przesłuchanie” do pakamery ochrony, a ponieważ nie przyznaje się do winy, jest bity i poniewierany, a na koniec ślad po nim ginie. To wszystko za sprawą ubranych w schludne mundury pracowników ochrony sklepu.

Film wywołał burzę, bo przedstawił pracowników ochrony jako ludzi agresywnych, nieobliczalnych, działających – delikatnie rzecz ujmując – bezprawnie. Ci zaś bronili się: ten film to abstrakcja, do polskich realiów ma się nijak, nasza praca polega głównie na monotonnym chodzeniu po sklepie i sprawdzaniu, czy nic nikt nie ukradł, a klient, nawet jeśli coś „zwędzi”, to i tak ma większe możliwości obrony niż my do interwencji.

Sprzątać każdy może?

Wydawać by się mogło, że sprzątaczką lub sprzątaczem może zostać każdy. Bo czy do obsługi „wiadra z wodą i szczotki” są potrzebne wysokie kwalifikacje? Ano są. Niektóre firmy z tej branży stawiają kandydatom do pracy takie warunki, jak np. doświadczenie i to mierzone w latach, wykształcenie przynajmniej na poziomie średnim i znajomość języków obcych.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że sprzątanie jako branża rozwija się o nowe technologie, które pracę sprzątacza ułatwiają. Na przykład obsługiwane mechaniczne i elektronicznie specjalistyczne urządzenia do zamiatania i zmywania podłóg, środki ochrony, chemikalia do czyszczenia itp.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...

2017

Do siego 2017 Roku !

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby kolejny rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem, w którym zrealizujecie wszystkie ...

swieta-2016

Wesołych Świąt !

Prawdziwie radosnych, wypełnionych miłością, niosących spokój i odpoczynek Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku  2017, pełnego optymizmu i szczęścia          ...