Polityka Społeczna


Obsługa w ZUS nareszcie online

Dodano: 30 maja 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Koniec z kolejkami? ZUS stawia na nowoczesność i klasyczne okienka przenosi do Internetu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wreszcie przekroczył próg XXI wieku i oficjalnie zainaugurował Platformę Usług Elektronicznych (www.pue.zus.pl).

Teraz większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi będzie można załatwić bez wychodzenia z domu. To ułatwienie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. W ramach platformy stworzono moduł ePłatnik, dedykowany zwłaszcza dla firm z sektora MSP, zatrudniających do 100 pracowników.

— Liczymy głównie na małych przedsiębiorców, którzy w swoich strukturach nie mają pionów finansowych i korzystają z usług biur rachunkowych. ePłatnik to proste, intuicyjne narzędzie, które oszczędza czas i zwiększa transparentność przepływu dokumentów i składek. System w pełni wystartuje 14 czerwca — zapewnia Grażyna Lisowska, dyrektor departamentu usług IT w ZUS.

Ci, którzy planują wysyłać przez internet dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe bądź rozliczeniowe), muszą posiadać podpis elektroniczny weryfikowany przez tzw. certyfikat kwalifikowany.

W innych przypadkach wystarczy weryfikacja przy pomocy bezpłatnego profilu zaufanego ePUAP. Wnioski o jego wydanie można składać na stronie www.epuap.pl.

Wymagane będą jeszcze jednorazowa wizyta w jednostce ZUS i potwierdzenie tożsamości. Resztę spraw można już załatwiać online.

— ePłatnik zmniejsza obciążenia administracyjne, przedsiębiorcom ułatwia komunikację z urzędem. Pozwala na bieżąco kontrolować poprawność rozliczeń. Nowy system nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z klasycznych form komunikacji z klientami, w razie potrzeby nadal będziemy do ich dyspozycji — zapewnia Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, jednocześnie zachęca do przetestowania systemu.

Założenie spersonalizowanego konta daje wgląd do danych znajdujących się w systemie informatycznym ZUS — informacji o ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach. Dodatkowo w serwisie dostępne są kreatory do obsługi płatnika, ubezpieczonego, obsługi rozliczeń, a także kreatory dokumentów płatniczych, jak ZUS RMUA, IWA, ZSWA. Prowadzony jest również rejestr ubezpieczonych, dane można na bieżąco synchronizować, korygować, łącznie z zarejestrowaniem i wyrejestrowaniem płatnika składek. Wgląd do własnych danych będą mieli również sami pracownicy zarejestrowani w systemie.

Źródło: „Puls Biznesu”

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...