Polityka Społeczna


O wpływie zmian klimatu na zasoby wodne

Dodano: 01 grudnia 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

„Zmiany klimatu i zasoby wodne są ze sobą nierozerwalnie połączone, dlatego musimy zastosować holistyczne podejście do tego tematu” – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda na sesji wysokiego szczebla dot. zmian klimatu i wody podczas Budapesztańskiego Szczytu Wodnego.

Zmiany klimatu

Wiceminister Gajda podkreślił, że porozumienie z Paryża jest krokiem milowym do współpracy wszystkich państw zaangażowanych w ograniczenia zmian klimatu. „Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiska naturalnego – to są trzy filary zrównoważonego rozwoju dla ludzkości” – powiedział. Zwrócił również uwagę, że Polska od wielu lat jest liderem ochrony klimatu.„Polska po 1989 r., jako jedno z niewielu państw, spełniła założenia protokołu z Kioto, dokonując redukcji emisji z wyraźną nadwyżką. W tym samym czasie odnotowaliśmy dwukrotny wzrost PKB. Pomimo tego Polska zachowała swoją wyjątkowość ekosystemową i różnorodność biologiczną” – dodał wiceminister.

Zasoby wodne

Wiceminister Gajda zaznaczył także, że zmiany klimatu mają ogromny wpływ na zasoby wodne. „Zintegrowany system zarządzania gospodarką wodną jest bardzo ważny dla adaptacji do zmian klimatu. Zasoby wodne i zmiany klimatu są wzajemnie połączone” – powiedział. Podkreślił również, że należy pamiętać o używaniu retencji wód w miastach budując małe zbiorniki wodne, wyspy zieleni miejskiej, parki i inteligentne zielone domy. „Takie małe przedsięwzięcia inżynieryjne, ale duże w skali ilościowej, powinny mieć wpływ nie tylko na poprawę zasobów wodnych, ale także na ochronę przed zmianami klimatu” – zaznaczył wiceminister. Wiceminister Gajda zaapelował do wszystkich państw o wzmocnienie aktywności w zintegrowanym zarządzaniu gospodarką wodną. „Tylko poprzez łączenie działań możemy wdrożyć cele zrównoważonego rozwoju, wyeliminować ubóstwo, głód i migracje ludności wywołane zmianami klimatu” – dodał.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...