Polityka Społeczna


Nowe szkolnictwo zawodowe

Dodano: 09 października 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego.

Już od pewnego czasu bardzo wielu gimnazjalistów i rodziców gimnazjalistów zastanawia się: „jeśli nie liceum ogólnokształcące to co”. I o ile przeciętny rodzic i przeciętny gimnazjalista ma pojęcie na temat liceów ogólnokształcących w swojej okolicy, to zdecydowana większość nie ma zielonego pojęcia, jakie są szkoły zawodowe, nie mówiąc o tym, jakiej jakości są te szkoły – powiedziała minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podczas konferencji poświęconej edukacji zawodowej w Polsce.

820 mln euro z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020 ma być przeznaczone na wsparcie szkolnictwa zawodowego. 120 mln euro dzielonych będzie centralnie, a 700 mln poprzez programy regionalne – poinformowano MEN. Dlatego minister zapowiedziała uruchomienie już w lutym przyszłego roku specjalnej internetowej mapy zawodów i szkół, na której mają się znaleźć informacje na temat każdej szkoły zawodowej, z adnotacją do jakich zawodów ona przygotowuje, ilu ma uczniów, jaki jest w niej poziom zdawalności egzaminów zawodowych i kwalifikacyjnych oraz matury. Jak mówiła, chce, aby mapa była dostępna dla uczniów po feriach zimowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła także, że po to, by szkoły zawodowe przestały być postrzegane, jako szkoły drugiego wyboru, konieczne jest takie ich wzmocnienie, by dawały uczniom obok zawodu także bardzo dobre wykształcenie ogólne. Stąd Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało szereg działań usprawniających szkolnictwo zawodowe, które podejmowane będą nie tylko w tym roku szkolnym, ale także w latach następnych.

Działania te mają prowadzić m.in. do dopasowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, uelastycznienia ścieżek zdobywania kwalifikacji zawodowych, pomocy uczniom i rodzicom w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej poprzez wzmocnienie doradztwa zawodowego na wszystkich etapach nauki.

Planowane jest także wspieranie nauczycieli szkół zawodowych. Służyć temu mają szkolenia oraz tzw. szkoły ćwiczeń. Będą to szkoły wyróżniające się poziomem nauczania, w których studenci przyszli nauczyciele będą mogli odbywać praktyki przed rozpoczęciem pracy. Szkoły te będą też pomagać w podnoszeniu kwalifikacji nauczycielom już uczącym w szkołach. Część ze szkół ćwiczeń dedykowana ma być właśnie nauczycielom ze szkół zawodowych.

Kluzik-Rostkowska mówiła, że planowane jest doposażenie bazy technicznej i dydaktycznej szkół zawodowych. Zaznaczyła, że zależy jej także na upowszechnianiu dualnego modelu kształcenia, czyli łączącego naukę w szkole z nauką zawodu bezpośrednio w miejscu pracy.

Planowane jest opracowywanie kursów multimedialnych umożliwiających naukę z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oraz rozszerzanie oferty szkolnych i pozaszkolnych form kształcenia, np. kursy dla uczniów i absolwentów liceów ogólnokształcących odbywające się poza czasem nauki. Pani Minister Podkreśliła, że zbadania wymaga jeszcze wiele obszarów dotyczących kształcenia zawodowego.

Źródło: serwis prasowy MEN

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...