Polityka Społeczna


Niewolnicy siły czyli jak skutecznie pracować ze sprawcami przemocy w rodzinie

Dodano: 14 czerwca 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

W Sopocie odbyła się konferencja szkoleniowa NIEWOLNICY SIŁY dotycząca pracy z osobami stosującymi przemoc wobec bliskich. Podczas konferencji omawiane były dobre, sprawdzone praktyki dotyczące pomocy sprawcom przemocy, a także kierunki rozwoju w tej dziedzinie na przyszłość. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez specjalistów pracujących ze sprawcami przemocy.

– To temat bardzo trudny ale niezwykle ważny, podkreśliła podczas powitania uczestników konferencji Joanna Cichocka – Gula, Wiceprezydent Miasta Sopotu. Mam nadzieję, że konferencja pomoże Państwu dojść do takich rozwiązań i narzędzi, które umożliwią Państwu skuteczną pracę ze sprawcami przemocy i zmianę ich zachowania.

konferencja Niewolnicy Sily

Jak podkreślają specjaliści, aby wspierać osobę stosującą przemoc wobec bliskich i zatrzymać tkwiącego wewnątrz „sprawcę” nie wystarczy znajomość procedur. Ważna jest również osobista postawa wobec tych osób i samego zjawiska, świadomość własnych reakcji i doświadczeń z przeszłości, które silnie mogą zmienić perspektywę, sposób pracy i nawiązywania kontaktu ze sprawcami. Motywowanie do podjęcia leczenia i zmiany zachowania wymaga od prowadzącego pracę ze sprawcami, szczególnych umiejętności.

– Przemocy nie da się zatrzymać, jeśli nie pomożemy w zmianie osobom, które się jej dopuszczają. Jest to praca trudna i wymaga odpowiedniego doświadczenia, poszerzania wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji – mówi pani Alina Cysewska – z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie i jednocześnie przewodnicząca Zespół Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie – przedstawiciel organizatorów. Praca z osobami stosującymi przemoc jest ważna, ponieważ zmiana w ich postawach i zachowaniach pozwala im budować zdrowe i bezpieczne więzi, a przede wszystkim zapobiega krzywdzeniu najbliższych – tych obecnych oraz przyszłe rodziny, które mogą zakładać – dodaje Alina Cysewska.

W konferencji uczestniczyło prawie 200 osób z Trójmiasta i okolic, jak również z innych rejonów Polski, profesjonalistów pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. członkowie zespołów interdyscyplinarnych, grup roboczych, pracownicy socjalni, pracownicy oświaty i ochrony zdrowia, członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, policjanci, terapeuci uzależnień, psychoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy, trenerzy.

Organizatorzy konferencji: Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie, Urząd Miasta Sopotu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Partnerzy: Uniwersytet SWPS Sopot, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...