Polityka Społeczna


Nagła przypadłość zdrowotna

Dodano: 09 sierpnia 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

30 dni na dostarczenie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, np. na wakacjach, każdy pacjent ma prawo skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa NFZ z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna  –  świadczeniodawca, zobowiązuje się udzielać świadczeń ubezpieczonym, nieznajdującym się na jego liście świadczeniobiorców oraz osobom innym niż ubezpieczeni m.in. dzieciom, które nie ukończyły 18. roku życia, kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu, w przypadkach uzasadnionych względami medycznymi, w szczególności w sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
Warto pamiętać, aby wyjeżdżając na wakacje wziąć ze sobą dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak dana osoba nagle zachoruje, a nie ma przy sobie dowodu ubezpieczenia, może taki dokument okazać później. W przypadku leczenia szpitalnego dowód ubezpieczenia pacjent powinien przedstawić w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia leczenia, o ile nadal przebywa w szpitalu. Jeżeli w tym terminie nie jest to możliwe, dokument ten może być przedstawiony w ciągu 7 dni od zakończenia udzielania świadczeń. W innym przypadku np. w przychodni – obowiązuje termin 7 – dniowy. Jeśli pacjent nie przedstawi dowodu ubezpieczenia w ww. terminach, świadczenie zostaje udzielone na jego koszt.

Dodatkowo w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy i w święta pacjenci mogą zgłaszać się do wyznaczonych placówek, które realizują świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w stanach nagłych także na szpitalny oddział ratunkowy.
Źródło biuro prasowe Rzecznika Praw Pacjenta

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...