Polityka Społeczna


Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Dodano: 01 października 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych obchodzone corocznie 1 października, ustanowione 14 grudnia 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Rezolucja 45/106 została przyjęta w następstwie innych inicjatyw ONZ na rzecz osób starszych, takich jak Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania dotyczący Osób Starszych, przyjęty w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych i zatwierdzony w tym samym roku przez Zgromadzenie Ogólne.

Na świecie

Rok 1999 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Seniorów pod hasłem „Społeczeństwo otwarte dla wszystkich pokoleń”.

Drugie Światowe Zgromadzenie na temat Starzenia się Społeczeństw odbyło się w dniach 8–12 kwietnia 2002 w Madrycie. Z tej okazji Jan Paweł II wystosował list papieski do uczestników Zgromadzenia a Papieska Rada ds. Świeckich opublikowała dokument zatytułowany „Godność człowieka starszego i jego misja w Kościele i w świecie”. Papież podkreślił, że „przy tej okazji Kościół katolicki ponownie dał wyraz trosce, jaką zawsze otaczał tę grupę ludzi, podejmując własne inicjatywy oraz współpracując z władzami państwowymi i ze społeczeństwem”.

W Polsce

Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniorów, w liście otwartym z 24 lutego 1999 roku, zwróciła się z apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość Seniorom, a także pozwolą im aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”. Opracowano ogólnopolskie kalendarium Obchodów oraz wybrano hasła „patronujące” kwartałom: I kwartał roku – Dodawać lat do życia; II i III kwartały – Dodawać zdrowia do życia; IV kwartał – Ku międzypokoleniowej solidarności. Z tej okazji 1 października 1999 roku, w Pile zainaugurowano Międzynarodowe Spotkanie Seniorów, które odbywa się do chwili obecnej.

Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Źródło: wikipedia

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...