Polityka Społeczna


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW 2018

Dodano: 26 marca 2018
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

21 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Lasów, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Międzynarodowy Dzień Lasów. Lasy i zrównoważone miasta”. Tegoroczne obchody święta rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceministra środowiska Sławomira Mazurka oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego.

Święto było doskonałą okazją do przypomnienia o istotnej roli lasów oraz ich niebagatelnego wpływu na środowisko i globalny klimat, podniesienia świadomości wśród społeczeństwa na temat prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej.

Lasy dla klimatu

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek zwrócił uwagę w swoim przemówieniu na potrzebę prowadzenia zalesień w kontekście zmian klimatu.

„Lasy są naturalnym zbiornikiem magazynującym dwutlenek węgla z atmosfery, a zwiększenie potencjału sekwestracji dwutlenku węgla przez lasy stanowi bardzo ważny element zapobiegania zmianom klimatu” – stwierdził wiceminister.

W Katowicach podczas szczytu klimatycznego COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie, które właśnie uwzględnia pochłanianie CO2 przez gleby i lasy.

Lasy niezbędne dla terenów miejskich

Nasadzenia prowadzone w strategicznych miejscach na terenach zurbanizowanych pozwalają na obniżenie temperatury powietrza od 2oC do 8oC, co ma bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku najbardziej upalnych miesięcy w roku. Duża ilość lasów i parków miejskich zapewnia zwiększenie kumulacji CO2, przy jednoczesnym zwiększeniu ich zdolności do pochłania dwutlenku węgla, co dla miast może okazać się w obecnej sytuacji zbawienne.

„Cieszę się również, że tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Lasów są lasy miejskie. Szczególnie w kontekście pochłaniania emisji CO2 oraz poprawy jakości powietrza w miastach, musimy o tym głośno informować” – powiedział wiceminister Sławomir Mazurek.

„Lasy zawsze miały wielkie znaczenie dla społeczeństwa. Warto podkreślić, że są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą korzystać z ich potencjału” – dodał.

Lokalne działania Lasów dla Warszawy

„Nie tylko dzisiejszą konferencją, ale także na co dzień realnymi działaniami chcemy pokazywać społeczeństwu, że lasy to nasze wspólne dobro narodowe, które chcemy chronić oraz odpowiednio o nie dbać” – zapewnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Obecni na konferencji prasowej przedstawiciele podwarszawskich kompleksów leśnych wskazywali na fakt, że Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Warszawskie jest gotowy sprostać rosnącym oczekiwaniom Warszawiaków na ofertę rekreacyjno-kulturalną np. poprzez organizowanie biegów pn. „BiegamBoLubięLasy”. Prelegenci przedstawili także gotową ofertę edukacyjną Lasów Miejskich i opowiedzieli o działalności Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Poruszono również temat wykupu i zalesień gruntów przez Kampinoski Park Narodowy oraz jego znaczenia dla ochrony przyrody.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...