Polityka Społeczna


Maluchy na uczelni

Dodano: 27 września 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Korzystać z nich mogą dzieci studentów oraz pracowników uczelni.

„Maluch+” to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Choć liczba tych instytucji stale rośnie, to zapotrzebowanie na miejsca opieki dla małych dzieci jest ogromne.

Na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w edycji „Maluch+” 2017 r. przeznaczyło 151 mln zł. O środki z programu mogą starać się gminy, osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, a także uczelnie.

W module 3 programu „Maluch+” 2017 r. – czyli tym skierowanym do szkół wyższych – przekazano łącznie ponad 1,64 mln zł. Najwięcej środków trafiło do województwa małopolskiego – 628,5 tys. zł. W sumie wsparcie otrzymało 12 uczelni. Dzięki dofinansowaniu powstanie 305 nowych miejsc opieki nad maluchami.

Uczelnie o programie

– „Program „Maluch+” daje możliwość zrealizowania swoich pasji, a przy okazji stworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego, które pozwala na dużo łatwiejszy start.” – powiedziała Gabriela Nowińska ze żłobka Senso – ludki, który powstał w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie.

– „W 2013 roku Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otworzyła Przedszkole Akademickie „Uniwersytet Dziecięcy”, które stało się miejscem opieki i edukacji dla dzieci pracowników oraz studentów WSG, ale także dla osób z zewnątrz. Widząc rosnące zapotrzebowanie na opiekę także nad mniejszymi dziećmi, postanowiliśmy rozszerzyć ofertę o opiekę również nad młodszymi dziećmi w wieku do lat 3. Dlatego zdecydowaliśmy się na udział w programie „Maluch”.” – wyjaśniła Ewa Kaniewska-Mackiewicz ze żłobka akademickiego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

– „Program „Maluch+” powoduje, że dzieci mają bardzo dobrą opiekę, a rodzice mogą spokojnie brać udział w zajęciach lub pracować. Dlatego też zachęcamy podmioty mogące brać udział w programie do tworzenia żłobków. Jest to korzyść po obu stronach – podmiotu i rodzica. Niska wartość czesnego, bardzo dobra opieka, możliwość spokojnej pracy i nauki, no i oczywiście dofinansowanie.” – powiedziała Iwona Lis ze żłobka „Bajkowy Świat, Zielona Dolina” prowadzonego przez Wyższą Szkołę Społeczno – Gospodarczą w Przeworsku.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...