Polityka Społeczna


MALUCH na uczelni

Dodano: 26 kwietnia 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

MALUCH to program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. O środki mogą starać się nie tylko gminy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, ale także uczelnie. W sumie na tegoroczną edycję programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 151 mln zł, w tym 11 mln dla uczelni.

Moduł MALUCH na uczelni realizowany jest już po raz drugi. Dzięki niemu powstaje coraz więcej miejsc opieki nad dziećmi poniżej 3 lat przy szkołach wyższych. Ma być zachętą dla uczelni do stworzenia przyjaznych warunków dla rodzin, a także ułatwić łączenie nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem.

– Kiedy program MALUCH pojawił się po raz pierwszy był światełkiem w tunelu dla rodziców, którzy chcieli lub musieli wrócić do pracy, a ich wynagrodzenia nie pozwalały im na zatrudnienie niani. Dzięki porozumieniu zawartemu przez placówkę „Elemeledudki” z PWSH „Pomerania” w Chojnicach z profesjonalnej opieki pedagogicznej będą mogły skorzystać dzieci studentów, doktorantów i pracowników uczelni – powiedziała Anita Rekowska-Golińska, dyrektor Klubu dziecięcego „Elemeledudki” w Przechlewie. Placówka otrzymała w tym roku dofinansowanie w wysokości 93 000zł.

W ramach tego modułu programu można otrzymać dofinansowanie na prowadzenie żłobków, klubów dziecięcych bądź na zatrudnienie dziennych opiekunów na uczelniach. W tym roku na ten cel przeznaczono 11 mln zł.

– Program jest bardzo cenną inicjatywą zachęcającą młodych rodziców do kontynuowania nauki oraz powrotu na rynek pracy –powiedziała Ewelina Widerska z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Żłobek „Akademia Maluszka” przy Wyższej Szkole Biznesu otrzymał 43 200zł dofinansowania w 2016 roku.

W ubiegłym roku na 43 uczelniach publicznych i niepublicznych w całej Polsce powstało ponad 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, a ponad 1,3 tys. już istniejących zostało dofinansowanych.

– Naszym celem jest stworzenie miejsca, gdzie dzieci będą odkrywać swoje pasje i talenty, będą miały możliwość wszechstronnego poznania świata – powiedziała Dorota Głogowska, dyrektor żłobka Maluch.net. – Mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany w latach następnych – dodał Tomasz Głogowski, właściciel Żłobka maluch.net, który we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymał 112 000zł dofinansowania.

Program MALUCH 2016 zrealizowano w trzech modułach. Moduł pierwszy skierowany jest do gmin i dotyczy tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi – utrzymania istniejących już placówek, także tych prywatnych. Trzeci moduł skierowany jest do uczelni.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...

Zolnierze wykleci

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH"

1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy ...