Polityka Społeczna


Lepsza ochrona klientów przy zaciąganiu kredytów i pożyczek

Dodano: 19 czerwca 2015
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zakłada projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przyjęty przez rząd 19 maja 2015 r. ma umożliwić skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego tych podmiotów, które działają na reglamentowanym rynku finansowym bez zezwolenia, tj. nielegalnie, w szczególności prowadzących działalność z zamiarem oszustwa. KNF otrzyma uprawnienia do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec tych podmiotów. Nastąpi też usprawnienie współpracy Komisji z organami ścigania w zakresie składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu możliwości udostępniania przez KNF informacji stanowiących tajemnicę bankową przy kierowaniu do prokuratury zawiadomień dotyczących funkcjonowania rynku finansowego.

„Rząd konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do zwiększenia poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych. Mamy świadomość, że konsument jest zawsze stroną słabszą, a jego słabość jest często wykorzystywana przez podmioty działające na tym rynku. Jesteśmy zatem przekonani, że pozycję konsumenta należy wzmacniać i obejmować go szczególną ochroną” – powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyniosą pozytywny efekt zarówno dla konsumentów, jak też dla branży pożyczkowej i wpłyną na obniżenie kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich. Konsument będzie lepiej chroniony przez wyeliminowanie stosowanych przez nieuczciwych przedsiębiorców praktyk, polegających na pobieraniu nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki. Zyska on też w sytuacji, kiedy będzie zalegał ze spłatą pożyczki. Projekt doprecyzowuje bowiem zasady pobierania przez przedsiębiorców odsetek za opóźnienie w spłacie, jak również zapobiega obciążaniu klienta nadmiernie wysokimi kosztami windykacji.

Korzyścią dla rynku będzie natomiast zwiększenie wiarygodności i zaufania do branży pożyczkowej. Spełnienie określonych wymogów, takich jak konieczność działania spółki we wskazanej formie prawnej, będzie warunkować możliwość prowadzenia działalności. Przykładowo spółka kapitałowa będzie musiała posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł, utworzony ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Wymagana będzie też niekaralność za określone przestępstwa osób będących we władzach spółki i prokurentów.

W projekcie przewiduje się również m.in. wprowadzenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego i odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego. Nastąpi też zaostrzenie sankcji karnych za gromadzenie bez wymaganego zezwolenia środków finansowych innych osób, w celu obciążania ich ryzykiem.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

100 lat polityki

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

zyczenia wielkanocne 2018

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...