Polityka Społeczna


Lecę, bo chcę… i mogę

Dodano: 05 kwietnia 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Choć od wynalezienia samolotu minął ponad wiek, a podróże lotnicze stały się najbardziej popularnym sposobem pokonywania dużych odległości, wciąż jeszcze droga od przybycia na lotnisko do wejścia na pokład airbusa czy boeinga jest przeżyciem stresującym. Ze stresem i potrzebami podróżnych z niepełnosprawnością bardzo dobrze dają sobie radę pracownicy Lotniska Chopina w Warszawie.

Dzień wylotu. Po siłowym dopięciu walizek, jedenastym sprawdzeniu biletu, spakowaniu auta i przebiciu się przez korki, docieram w końcu na lotnisko na warszawskim Okęciu. Jako osoba z niepełnosprawnością wraz z rezerwacją biletu zgłosiłam potrzebę pomocy, więc od tej chwili mogę przestać się martwić – jestem w dobrych rękach. Wystarczy, że na początek skorzystam z „możliwości” jednego z pylonów – specjalnych urządzeń, przez które osoby z niepełnosprawnością mogą zgłaszać potrzebę pomocy.

Pylon Ci pomoże

Takich pylonów na lotnisku jest kilkanaście, jeden np. znajduje się tuż obok miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnością na parkingu przed halą odlotów. Kolejny – przy przystanku autobusowym. Dla przybywających na lotnisko koleją najbliższy pylon jest między podziemną stacją a terminalem (mapka z rozlokowaniem pylonów znajduje się na stronie lotniska).

Poprzez pylon osoby z niepełnosprawnością kontaktują się z pracującymi na lotnisku asystentami. System ich pracy jest tak stworzony, aby zawsze byli gotowi pomóc pasażerom na wózkach, głuchym lub niewidomym. Są do dyspozycji od przybycia na lotnisko do dotarcia przez pasażera na pokład samolotu. To fachowcy przećwiczeni w różnych, nawet najbardziej skomplikowanych sytuacjach.

Każdy pasażer z niepełnosprawnością może dzięki wcześniejszemu rezerwowaniu biletu i zgłoszeniu swoich potrzeb mieć jednego asystenta, choć oczywiście może obejść się bez jego pomocy. Wszystko zależy od konkretnej osoby.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...