Polityka Społeczna


Kolejne państwo planuje wprowadzenie zakazu rejestracji samochodów spalinowych

Dodano: 01 sierpnia 2017
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Wielka Brytania to kolejne państwo po Belgii, Norwegii i Francji, które zapowiada wprowadzenie przepisów zakazujących rejestracji samochodów spalinowych. Regulacje, nad którymi pracuje brytyjski rząd, miałyby wejść w życie od 2040 r.

Minister Środowiska brytyjskiego rządu Michael Gove podkreślił, że procedowane przepisy składają się na szerszy plan, w ramach którego przewiduje się zastąpienie pojazdów emisyjnych w tym hybryd, samochodami elektrycznymi do 2050 r. Ponadto już od 2020 r. właściciele samochodów z silnikami diesla mieliby płacić dodatkowe podatki od zanieczyszczeń. Według zapowiedzi brytyjskiego ministra, rząd planuje wspierać lokalne władze w walce z zanieczyszczeniami drogowymi. W ramach działań rekomendowane będzie m.in. wprowadzenie bezwzględnych zakazów wjazdu dla samochodów spalinowych do centrów miast.

Warto zwrócić uwagę, że nie tylko Wielka Brytania wprowadza obostrzenia dotyczące samochodów napędzanych silnikami benzynowymi i diesla. Prace nad podobnymi rozwiązaniami trwają także w innych europejskich stolicach. W Holandii i Norwegii już od 2025 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Z kolei Minister Środowiska Nicolas Hulot zapowiedział w połowie lipca 2017 r., że francuski rząd od 2040 r. planuje wprowadzić zakaz sprzedaży samochodów napędzanych jednostkami benzynowymi oraz diesela. Do tego czasu Francja będzie wspierała obywateli w zakupie zeroemisyjnych pojazdów poprzez dofinansowanie aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym. Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia w Niemczech. Choć Bundesrat (druga izba niemieckiego parlamentu) w październiku 2016 r. przegłosował projekt uchwały zakazującej rejestracji nowych aut o napędzie spalinowym od 2030 r. to rzecznik niemieckiego rządu Ulrike Demmer, zapewniła, że wprowadzenie tego typu obostrzeń nie znajduje się obecnie w planach rządu federalnego. Wszystkie te działania pokazują, że elektromobilność znajduje się obecnie w centrum zainteresowania rządów wielu państw.

Zdaniem wiceministra energii Michała Kurtyki temu trendowi, trzeba się uważnie przyglądać. – Analizując światowe statystyki tempa wzrostu zainteresowania elektrycznymi pojazdami i zdając sobie sprawę z unijnych wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, widzimy, że również nas czeka epoka elektryczności w motoryzacji. Ogłaszane przez rządy poszczególnych państw inicjatywy mające na celu popularyzację samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, utwierdza nas w przekonaniu, że działania podejmowane przez Ministerstwo Energii zmierzają we właściwym kierunku – zaznaczył.

Źródło: Ministerstwo Energii

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...