Polityka Społeczna


Kiedy zapłacimy podatek katastralny ?

Dodano: 20 lipca 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Kataster to urzędowy spis gruntów i budynków, służący oznaczeniu nieruchomości przy zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych, wodnych, górniczych i innych oraz przy wymiarze podatków. Kataster to również podatek nałożony na nieruchomość. W obecnym stanie prawnym podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest powierzchnia (grunty), powierzchnia użytkowa (budynki), a w przypadku budowli ich wartość (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.).

Obecnie wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest wyłącznie od powierzchni gruntu. Przy ustalaniu wysokości tego podatku nie bierze się pod uwagę wartości budynków na nim stojących. Prowadzi to do sytuacji, w której podatek płacony jest tak samo za grunt niezagospodarowany lub za ten, na którym stoi zniszczony stary budynek, jak i za ziemię np. w centrum miasta, na której stoi nowoczesny biurowiec (czasami o wartości większej niż grunt pod nim). W przyszłości podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa nieruchomości, czyli wartość katastralna. Może oznaczać to znaczny wzrost wysokości podatku i dlatego właściciele niektórych nieruchomości obawiają się zmian.

Za rok, dwa kataster stanie się faktem. Wprowadzenie tego podatku, który ma zastąpić funkcjonujący obecnie podatek od nieruchomości, jest nieuchronne, bowiem podobne prawodawstwo funkcjonuje już w Unii Europejskiej.

Wysokość podatku katastralnego obliczana będzie od rzeczywistej wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli ktoś posiada działkę o powierzchni trzech arów na Podlasiu o wartości np. 20 tys. zł, będzie za nią płacił o wiele mniejszy podatek, niż właściciel takiego samego gruntu pod Warszawą o wartości 200 tys. zł. Obecnie może się zdarzać, że obaj właściciele płacą tyle samo.

Na razie nie wiadomo, jakie będą roczne stawki podatku katastralnego. Wśród prasowych doniesień pojawiają się wysokości między 0,1 a 1% wartości nieruchomości. Gdyby tak się stało, właściciele nieruchomości o niskiej wartości będą płacić mniej niż obecnie, zaś właściciele posiadłości o wartości wysokiej, więcej niż teraz. Stawki podatku katastralnego – podobnie jak dziś wysokość podatku od nieruchomości – będą ustalali wójtowie gmin i burmistrzowie oraz prezydenci miast.

Od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze nie wiadomo. Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, do których zaliczają się podatki od nieruchomości.

Źródło: http://inwestycje.elfin.pl

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Jedna Odpowiedź

 1. D.M.L pisze:

  „Wprowadzenie tego podatku, który ma zastąpić funkcjonujący obecnie podatek od nieruchomości, jest nieuchronne, bowiem podobne prawodawstwo funkcjonuje już w Unii Europejskiej.”

  Polska już od dawna papugą Europy.

  Wcale nie musimy wprowadzać tego podatku, bo każde zobowiązania i wszystkie ustalenia w unii można zmienić i renegocjować.

  Nawet jeśli teoretycznie jest to niemożliwe, można wprowadzenie takich przepisów przeciągać w nieskończoność, lub nawet przy pomocy szantażu blokadą funkcjonowania UE wymusić korzystne dla nas zmiany. Niemcy, Francja i Wielka Brytania mogą, powiem więcej Czechy mogą tak osiągać korzyści, a my nie ??!!

  To wszystko jest kwestią nieudolności, lizusostwa i złej woli naszych władz, zapatrzonych w miraż euro stołków.

  Poza tym są to ludzie wychowani już na sowiecko-moskiewską modłę nie liczenia się z obywatelem, patrzący jedynie swojej prywaty. Nie posiadający dumy poprzednich pokoleń, ale czego wymagać od post sowieckich sierot, którym wmawiano bez mała przez ostatnie 70 lat, że nasi przodkowie, ich osiągnięcia i sukcesy w ogóle nie istniał.

  Uczono ich i do tej pory się uczy, że nasza państwowość to tak naprawdę czasy od 1939′ i nic więcej nie należy się nam od życia jak poklepanie po ramieniu przez większego wschodniego brata.

  Niepoprawne politycznie jest wspominanie zwycięstw z 1610′ nikt nie mówi dlaczego jednym z głównych świąt państwowych jest w Rosji dzień 4 listopada (święto cerkiewne Matki Boskiej Kazańskiej, pamięci wyzwolenia Moskwy i Rosji od Polaków w roku 1612) i 7 listopada (Dzień Jedności Narodowej w rocznicę odzyskania Kremla przez Rosjan).

  Pod zaborami mieliśmy więcej siły i dumy, teraz tylko się łasimy do Europie do nóg licząc na ochłapy, zapominając, że myśmy tą Europę współbudowali.

  Nasi politycy zrobią co powie im Bruksela, nie patrząc na korzyść naszą. Byle tylko nie nazwał ich ktoś niepostępowymi, zacofanymi i antyeuropejskimi. Tak jakby te slogany brzmiące prawie jak z czasów komunizmu miały wartość nadrzędną do szeroko rozumianego, partykularnego interesu własnego.

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...