Polityka Społeczna


Kanonizacja z udziałem 800 tys. katolików

Dodano: 28 kwietnia 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Osiemset tysięcy wiernych uczestniczyło w kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, w tym pół miliona na placu św. Piotra, via della Conciliazione i okolicach – poinformowano dziennikarzy w centrum prasowym w Watykanie.

Całkowita liczba wiernych to 800 tys. (plac św. Piotra oraz strefy telebimów m.in. przy Koloseum oraz na Piazza Navona i innych placach). Na samym placu św. Piotra, via della Conciliazione i okolicach zgromadziło się 500 tys. pielgrzymów.

Na placach i w kościołach – Polacy wspólnie oglądali transmisje uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Kto nie wyjechał do Rzymu śledził wydarzenia z Placu św. Piotra na telebimach rozstawionych niemal w całej Polsce.

Symbolem łączności z Watykanem była Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, która była przekazywana w parafiach. Od ognia z sanktuarium w Łagiewnikach wierni zapalali swoje świece i lampiony. Otrzymali też specjalną modlitwę do odmawiania w rodzinach.

Zaraz po kanonizacji w całej Polsce rozpoczęły się Msze dziękczynne sprawowane nie tylko w katedrach, sanktuariach czy parafialnych kościołach, ale też w miejscach nietypowych jak np. Kasprowy Wierch. Polacy wyrażali radość z kanonizacji swojego rodaka podczas licznych papieskich koncertów i spotkań modlitewnych. W Poznaniu z tej okazji wieczorem wystąpi Placido Domingo. Szczególnie zmobilizowały się parafie pod wezwaniem Jana Pawła II i instytucje, którym on patronuje.

Według CBOS, aż 98 proc. Polaków jest przekonanych, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla jego rodaków. Za istotną dla swoich rodzin uważa kanonizację 89 proc., a dla nich osobiście – 88 proc.

Źródło: serwis prasowy Konferencji Episkopatu Polski

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...