Polityka Społeczna


Jedyny taki Rzecznik pokrzywdzonych

Dodano: 10 sierpnia 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Dobre praktyki kujawsko – pomorskie

Kujawsko-pomorskie biuro rzecznika praw ofiar, utworzone przez samorząd województwa w 2000 roku, udziela pomocy prawnej i psychologicznej, podejmuje interwencje w instytucjach, z którymi muszą kontaktować się pokrzywdzeni, udziela ochrony socjalnej i propaguje Polską Kartę Praw Ofiary (dokument zawierający prawa przysługujące ofiarom przestępstw).

foto m.kubel

Sprawująca funkcję rzecznika Mariola Tuszyńska jest laureatką „Złotego telefonu” – honorowego wyróżnienia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej.
W biurze rzecznika można otrzymać porady prawne na temat spraw związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i hazardu oraz przemocą w rodzinie. Prawnicy biura pomagają  m.in. w problemach związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, ustalaniem osobistych kontaktów z dzieckiem, alimentacją, zaspokajaniem potrzeb rodziny i wypadkami komunikacyjnymi.
Na konsultacje psychologiczne potrzebujący mogą liczyć w razie problemów i konfliktów w rodzinie, przemocy domowej oraz jej konsekwencji. Psycholodzy pomagają też osobom, w których rodzinie wystąpiły syndrom współuzależnienia, zaburzenia psychiczne, a także nadużycia seksualne.
Konsultacje prawne i psychologiczne udzielane w biurze rzecznika praw ofiar i w ramach Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii są bezpłatne.  W szczególnie uzasadnionych przypadkach zapewniamy bezpłatną pomoc adwokacką, finansowaną ze środków samorządu województwa. Kontakt osobisty z psychologiem lub prawnikiem jest możliwy po uprzednim umówieniu terminu spotkania. Rzecznik podejmuje również akcje medialne i szkoleniowe oraz inicjatywy w zakresie zmian w obowiązującym prawie.
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na bezpłatną poradę również w siedzibie rzecznika przy ul. Słowackiego 114 w Toruniu oraz pod numerem telefonu 056 659-13-99. Współpracujący z rzecznikiem prawnicy i psycholodzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.00.
Od 2007 roku rzecznik praw ofiar jest regionalnym koordynatorem Krajowego Programu Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W ramach projektu „Niebieska Sieć”, polegającego na budowie sieci punktów pomocy ofiarom przemocy, biuro rzecznika prowadzi Kujawsko-Pomorską „Niebieską Linię” – Telefoniczne Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Na numer 0-800-154-030 można dzwonić codziennie w godzinach 17-22.

Źródło
Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Jedna Odpowiedź

  1. Jolgud pisze:

    Raz w miesiącu mają dyżur również w Grudziądzu, gdzie masi mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnych porad. Bardzo dobra inicjatywa.

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...