Polityka Społeczna


Informacje dla pielgrzymów z Polski

Dodano: 25 kwietnia 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że wybierając się w podróż należy pamiętać o konieczności posiadania ważnego dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W przypadku grup zorganizowanych należy bezwzględnie pamiętać o konieczności posiadania przy sobie numerów telefonów do przewodnika, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku zagubienia się.

W związku z przygotowaniami do uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r., Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie podaje informacje dotyczące organizacji uroczystości oraz praktyczne wskazówki dla polskich pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu:

Plan uroczystości

 1. w dniu 22 kwietnia 2014 r. o godz. 20.30 w Bazylice Św. Jana na Lateranie odbędzie się spotkanie dla młodzieży, przygotowujące do kanonizacji.
 2. w dniu 26 kwietnia 2014 r. od godz. 21 rozpocznie się tzw. Biała noc modlitewna – zostaną otwarte kościoły położone w centrum Rzymu, w których będzie można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach, w języku polskim będzie się można wyspowiadać w kościele S. Agnese in Agone mieszczącym się na Piazza Navona.
 3. w dniu 27 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się na Placu Świętego Piotra.
 4. w dniu 28 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 na Placu Świętego Piotra odbędzie się Msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

Nie będzie żadnych biletów czy też odpłatnych kart wstępu na Plac Świętego Piotra. Mając na uwadze ilość pielgrzymów z Włoch i całego świata, którzy zamierzają przybyć do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne, należy liczyć się z możliwością uczestniczenia w tych uroczystościach poza Placem Świętego Piotra. Przestrzega się przed oszustami, którzy będą chcieli sprzedawać różnego rodzaju bilety lub karty wstępu.

Praktyczne wskazówki dla przybywających do Rzymu polskich pielgrzymów:

Władze Miasta Rzym podały do publicznej wiadomości następujące informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacyjnych:

Osoby niepełnosprawne – autokary, w których będą znajdowały się osoby niepełnosprawne (tylko i wyłącznie te, które są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, tzn. wyposażone w specjalne podnośniki)  będą mogły podjechać na Via Porta Cavalleggeri, celem ułatwienia wysiadania z autokarów osobom niepełnosprawnym. Punkty pomocy dla osób niepełnosprawnych będą znajdowały się na Sant’Uffizio, Traspontina, Piazza Risorgimento. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy przy dojściu na Plac Św. Piotra, uprzednio dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchamianą infolinię: 800062026 (dostępną tylko z Włoch) oraz numer 003906/57003 (dostępny również z zagranicy, czynny całą dobę) lub też nawiązując kontakt drogą mailową, kierując zapytanie na następujący adres e-mail: infobusturistici@agenziamobilita.roma.it.
Przed przybyciem do Włoch, prosimy pamiętać o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wszelkie informacje dostępne na stronach narodowego Funduszu Zdrowia oraz posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty).

W przypadku grup zorganizowanych prosimy pamiętać o posiadaniu przy sobie karteczki z telefonami do przewodnika, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru.

UWAGA !
Wejście/wyjście na/ze stacji Metra „Ottaviano” nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przystosowane jest natomiast wyjście/wejście stacji Metra „Cipro”.

Telebimy – zostanie rozstawionych 7 telebimów, które będą się znajdowały w następujących miejscach:

 • 3 na Fori Imperiali,
 • 1 na Piazza Navona,
 • 1 przy Castel San Angelo,
 • 1 na Piazza Santa Maria Maggiore,
 • 1 na Piazza del Popolo.

Komunikacja miejska – ilość, jak i godziny działania środków komunikacji miejskiej będzie na bieżąco ustalana i zwiększana w zależności od ilości napływających do Rzymu pielgrzymów. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że zostaną wprowadzone następujące zmiany:

 • autobus linii 64 od 13.04 do 01.05 będzie kursował 24 godziny na dobę,
 • Linie Metra A i B zostaną otwarte w dniu 26.04 o godz. 5.30 i będą funkcjonowały non stop do godz. 00.30 dnia 28.04,
 • w dniach 26.04 i 27.04 autobusy linii kursujących w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra będą jeździły zgodnie z rozkładem z dnia roboczego,
 • specjalne autobusy (shuttle bus), które będą dowoziły pielgrzymów z parkingów wyznaczonych dla autokarów.

UWAGA !
Komunikacja miejska oraz specjalne shuttle będą odpłatne.

Władze miejskie nie podały jeszcze do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po mieście w odniesieniu do samochodów osobowych. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że nie będzie możliwym poruszanie się w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra.

UWAGA !
Władze miasta zwracają się z prośbą o parkowanie samochodów osobowych na parkingach położonych przy stacjach metra (duże parkingi wolne w sobotę i niedzielę). Nie będzie możliwym parkowanie samochodów osobowych na parkingach wyznaczonych dla autokarów. Wjazd do miasta i parkingi dla autokarów – Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzym poinformował, że można drogą internetową zarezerwować/zakupić pass zezwalający na wjazd autokaru do Rzymu i zaparkowanie na wyznaczonym parkingu. Pass to tzw. „Permesso G”. Rezerwacji można dokonać na następującej stronie:www.agenziamobilita.roma.it., zakładka Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

UWAGA !
Władze miasta Rzym wydzieliły/zarezerwowały dla polskich autokarów następujące miejsca parkingowe i zalecają rezerwację miejsc na tychże parkingach:

STREFA OLIMPICO:

 • Piazzale Farnesina – 34 miejsca
 • Piazzale Farnesina (lato posta Ministero AAEE) – 28 miejsc
 • Piazzale Marsciallo Diaz – 24 miejsca
 • Largo Tevere Marsciallo Diaz – 80 miejsc

STREFA ANAGNINA

 • Via Schiavonetti – 220 miejsc
 • Via Vincenzo Giuduce – 50 miejsc
 • Mercato Caravaggio – 34 miejsca

W przypadku wyczerpania się miejsc na powyższych parkingach zostaną wyznaczone miejsca na innych parkingach.
Oczywiście nie wyklucza to możliwości rezerwacji/parkowania na pozostałych parkingach przeznaczonych dla autokarów.

Karta turysty – Roma Pass 24 hours – Karta, której cena wynosi 28,00 Euro upoważnia do:

 • jednego bezpłatnego wejścia do muzeum (lista na stronie www.romapass.it),
 • zniżki przy zakupie biletu do pozostałych muzeów wymienionych na powyższej liście,
 • bezpłatnego wejścia do 7 muzeów wymienionych na liście,
 • bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours składa się z:

 • Roma Pass 48 hours Card – karty pozwalającej na wejścia do muzeów i korzystania ze środków komunikacji miejskiej,
 • Roma MAP – mapy na której są zaznaczone tzw. PIT (Punkty Informacji Turystycznej), stacje Metra, muzea/wystawy (wraz z adresami, telefonami, autobusami, metrem i godzinami).
 • Roma Pass 48 hours ważny jest przez 48 godzin od jego aktywacji czyli pierwszego wejścia do muzeum lub skorzystania ze środka komunikacji miejskiej.
 • Roma Pass 48 hours – jest do zakupienia w punktach sprzedaży PIT Roma Capitale – lista na stronie: www.romapass.it, na której zamieszczone są wszelkie informacje.

(UWAGA! Karta Roma Pass 48 hours jest inicjatywą Urzędu Miasta Rzym i jego partnerów instytucjonalnych, Wydział Konsularny tylko i wyłącznie przekazuje otrzymane informacje, nie jest natomiast w żaden sposób odpowiedzialny za zakup, dystrybucję czy funkcjonowanie Roma Pass 48 hours.)

Inne

Watykan informuje, że w najbliższych dniach zostanie uruchomiona oficjalna strona www.2papisanti.org, na której, w poszczególnych zakładkach będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące kanonizacji; informacje będą w pięciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim. W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona aplikacja pod nazwą „Santo Subito”; aplikacja będzie bezpłatna, dostępna w formacie Android i IOS, (w językach włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim). Zawierać będzie wszelkie informacje dotyczące organizacji kanonizacji.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pod następującymi numerami telefonów:
0039.06. 36204338
0039. 3457593864

Można również kierować zapytania w formie pisemnej:
fax: 003906/80693217
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

Źródło: Opracowanie redakcyjne Mariusz Kubeł

 

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...