Polityka Społeczna


Hubertus – Święto Myśliwych i Tradycji Łowieckich

Dodano: 04 listopada 2016
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

3 listopada leśnicy, myśliwi, jeźdźcy i rolnicy uczcili pamięć swojego patrona – świętego Huberta. „Łowiectwo to pasja, która jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii” – zaznacza prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2015 roku w Polsce istniało ponad 2,5 tys. kół łowieckich, a liczba ich członków stale rośnie. Według szacunków GUS na terenie Polski występuje m.in. ok. 867 tys. saren, 709 tys. zajęcy oraz 520 tys. bażantów.

Wykonywanie polowań jest działalnością legalną, ściśle określoną przepisami prawa. Jej celem jest regulowanie liczebności zwierząt łownych m.in. by ograniczać szkody wyrządzane przez nie w gospodarce rolnej i leśnej. Jak istotne z punktu widzenia gospodarski narodowej jest regulowanie liczebnością danej populacji pokazuje przykład rozszerzania się ASF na terenie Polski.

„Łowiectwo jest ważne dla zachowania równowagi ekosystemu, bioróżnorodności i trwałości. Współczesne leśnictwo i myślistwo w Polsce łączą cele ochronne, hodowlane oraz produkcyjne z potrzebami ekologicznymi i społecznymi” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Myśliwi poza polowaniem, zajmują się też dokarmianiem i pielęgnacją zwierząt, a także spisem ilości zwierzyny zamieszkującej na terenie ich kół łowieckich.

„Polska jest krajem o bardzo bogatej różnorodności przyrodniczej, bo przez wieki potrafiliśmy dobrze korzystać z jej bogactwa. Mamy zachowane 100 proc. rodzimych gatunków zwierzyny” – zaznacza Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...