Polityka Społeczna


Festiwal Miodu i Chleba

Dodano: 13 sierpnia 2012
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Ekologiczne produkty w Kamieńczyku tam, gdzie Liwiec wpada do Buga – woj. mazowieckie.

Wystawy tematyczne „Od ziarenka do bochenka” oraz „Dawne i współczesne ule” to główne atrakcje imprezy promującej naturalne produkty regionalnych twórców i przedsiębiorców. Prezentowali się właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz piekarze i cukiernicy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się miody i wyroby z „pożytku” pszczelego prezentowane przez Powiatowy Związek Pszczelarski Koło w Wyszkowie. Puszcza Kamieniecka to także miejsce aktywnego wypoczynku, którego walory docenia wielu mieszkańców stolicy. Jest to atrakcyjnie położony teren wypoczynkowy blisko Warszawy przy trasie nr 8 w kierunku Białegostoku.

foto m.kubel

Podczas uroczystego otwarcia pierwszej edycji Festiwalu Miodu i Chleba burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski życzył mieszkańcom Kamieńczyka, aby ta wspaniała impreza na stałe weszła do kalendarza kulturalno-rekreacyjnego regionu. Impreza finansowana była z funduszy samorządowych Gminy Wyszków. Współorganizatorem była Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” skupiająca  kilkanaście samorządów oraz przedsiębiorców i działaczy regionalnych.

foto m.kubel

foto m.kubel

Każda z osób odwiedzających Festiwal mogła dobrać dla siebie moc atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień. Różnorodność oferty była imponująca i wśród tej różnorodności na szczególne podkreślenie zasługują plenerowe warsztaty malarskie, wspólne zwiedzanie Kamieńczyka z przewodnikiem, dzień otwarty w Muzeum Etnograficzno-Historycznym Henryka Słowikowskiego. Za to regionalizmy opanowały scenę, na której prezentowały się licznie zespoły działające przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” oraz specjalnie zaproszeni goście.
Promocją miejscowości Kamieńczyk oraz gromadzeniem archiwaliów związanych z tym regionem zajmuje się Bractwo Kamienieckie. Jerzy Sadkowski – Przedstawiciel Bractwa Kamienieckiego przedstawił w barwnej konkursowej konwencji historię pszczelarstwa na tym terenie. Zebrani licznie turyści, jak i mieszkańcy, mogli dowiedzieć się, iż apogeum świetności Kamieńca Mazowieckiego (dzisiejszego Kamieńczyka) przypadało na okres od XV do XVII wieku. Samo położenie jak i częste wizyty książąt mazowieckich w Myśliwskim Dworze Królewskim podnosiły rangę miejscowości.  W tym okresie było to największe miasto powiatowe na Mazowszu.

foto m.kubel

Współcześnie Kamieńczyk, jak podkreśla to Marek Curuła – wieloletni sołtys, to wspaniale zachowany przykład układu miejskiego z rynkiem, na którym stoi pomnik „Flisaka”. Miejsce, z którego warto zaczynać lub do którego można zmierzać wędrując przez Puszczę Kamieniecką.

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...