Polityka Społeczna


Dzień zadumy i wspomnień oraz nadziei na przyszłość

Dodano: 30 października 2014
Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone

Dzień zadumy i wspomnień

Dzień Wszystkich Świętych to święto kościelne obchodzone 1 listopada. Ma ono wymiar powszechny – dzień ten celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie. Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich (u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu). W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest ustawowo wolny od pracy. Uroczystość Wszystkich Świętych, jak sama nazwa wskazuje, stanowi wspomnienie wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Została ona ustanowiona przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich.

Młodzi Polacy i Ukraińcy wspólnie porządkowali  polskie cmentarze na Ukrainie.  Młodzi ludzie z całej Polski już po raz siódmy przyjechali na Wołyń, by porządkować polskie nekropolie i miejsca pamięci na dawnych terytoriach II Rzeczypospolitej. W tym roku w pracach pomagała  młodzież z Ukrainy. Wyjazd to inicjatywa Fundacji Niepodległości, którą wspiera m.in. Konsulat Generalny RP w Łucku. Prace porządkowe trwały na 15 cmentarzach. Wzięło w nich udział łącznie około 70 osób, w tym także polscy harcerze mieszkający na Ukrainie i ukraińska młodzież. Wolontariusze porządkowali cmentarze m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jankowcach, Rożyszczach. Oprócz nekropolii wołyńskich, młodzież  porządkowała również polskiej groby na Tarnopolszczyźnie i Rówieńszczyźnie.

– Sięgamy do kilkusetletniej tradycji kultury i wspólnej tradycji mieszkających na tych terenach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców. Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze – i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość – mówi Jacek Bury z Fundacji Niepodległości.

Fundacja Niepodległości skupia wokół projektu  różne środowiska z różnych stron Polski i Ukrainy. W inicjatywie uczestniczą instytucje państwowe, kombatanckie, harcerskie i kościelne.

Opracowanie: Mariusz Kubeł

Podziel się !Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someone
Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

zyczenia 2017

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

pracownik socjalny

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...

dzieci dzien dziecka 2

Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ...

wielkanoc 2017 maly

Wesołych Świąt !

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Czytelnikom wszystkiego co najlepsze: pogody ducha, rodzinnej, świątecznej ...

katastrofa smolenska

7. Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny doszło do największej tragedii lotniczej w historii ...